23 milliárdos tendert húzott be verseny nélkül az ex-miniszter barátjának cége

Sikerrecept: a Palkovics Lászlóhoz köthető Fauszt Zoltán cégei szoftvereket fejlesztenek, amiket aztán a kormány kötelezővé tesz az állami intézményekben.

23 milliárdos tendert húzott be verseny nélkül az ex-miniszter barátjának cége

Az ég kék, a fű zöld, Palkovics László ex-miniszter barátjának és volt üzlettársának egyik cége, az SDA DMS pedig ismét verseny nélkül nyert el egy állami megbízást – ezúttal 23,2 milliárd forint értékben. Ez már nem az első (és vélhetően nem is az utolsó) ilyen eset. Bár az állam – főként uniós nyomásra – próbálja lecsökkenteni az egyajánlatos tenderek számát, valamiért ez a szempont mintha mégsem érvényesülne annyira, ha Fauszt Zoltán cégeiről van szó.

Szeptemberben írtuk meg, hogy az SDA DMS Zrt. egy 930 millió forintos tendert nyert el anélkül, hogy bárkivel versenyeznie kellett volna. A Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. arra hivatkozva írt ki hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást EKEIDR szupport szolgáltatásra, hogy az EKEIDR iratkezelő rendszert az SDA DMA fejlesztette ki, így más nem is lenne jogosult/alkalmas a feladatra.

Majd nem sokkal később kiderült, hogy a közoktatásban használt KRÉTA-modulokhoz kapcsolodó terméktámogatást Fauszt Zoltán egy másik cége, az Educational Development Informatikai Zrt. adhatja nettó 21,2 milliárdért. Ahogy a Lechner Tudásközpont, úgy az állami iskolákat fenntartó Klebelsberg Központ is egyedül Fausztékkal tárgyalt, miután a szoftver fejlesztőjéhez kötődő „kizárólagos jogok védelme miatt a szerződés kizárólag egy gazdasági szereplővel köthető meg”: az Educational Development Informatikai Zrt.-vel.

És ezzel elérkeztünk november 11-hez, amikor a Digitális Kormányzati Ügynökség feltöltötte az ekr.gov.hu-ra azt a dokumentumot, amelyből kiderült, hogy az EKEIDR iratkezelő rendszer használatához szükséges terméktámogatási szolgáltatások nyújtására kiírt tenderét szintén az SDA DMA nyerte. És bár azúttal a verseny nyílt volt, senki más nem tett ajánlatot, így Fauszt Zoltán érdekeltsége lett a befutó. A 23,2 milliárd forintos keretmegállapodás 36 hónapra szól, de egy alkalommal további 12 hónapra meghosszabbítható (ez a keretösszeg 6,9 milliárd forinttal történő megemelését eredményezi).

2022. március 15-én lépett hatályba az egyajánlatos közbeszerzések számának csökkentését szolgáló intézkedésekről szóló 63/2022. (II. 28.) Korm. rendelet. A jogszabály célja a verseny szintjének javítása, és ezáltal Magyarországon az egy ajánlattevő részvételével zajló közbeszerzések arányának jelentős csökkentése. Az egyajánlatos közbeszerzések csökkentése fontos európai uniós elvárás, amelyet Magyarország az Európai Bizottság részére benyújtott Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervben is vállalt. Ennek ellenére a legutóbbi elemzés szerint ugyan az egyajánlatos tenderek száma csökkenő tendenciát mutat, az értékük viszont megnőtt.  

Egy iratkezelő mind felett!

Ahogy arról korábban beszámoltunk, több száz állami szervezetnek kell bevezetnie – kötelező jelleggel – egy egységes iratkezelő, a Poszeidon EKEIDR Irat- és Dokumentumkezelő rendszert az intézményeiben 2024 végéig. A történet szépsége, hogy ugyan a szoftver licencét ingyen kapják meg az intézmények, minden más költséget nekik kell állniuk. Ez pedig hatalmas összegeket jelent.

Korábban már kötöttek egy 82 milliárdos keretmegállapodást a célra, amit most ez a 23 milliárdos követett. Az első szerződést még 5 céggel kötötték meg gyanús körülmények között, ezt viszont már csak eggyel, az SDA DMS Zrt.-vel.

Korábban rámutattunk, hogy az egy nyertessel kötött keretmegállapodások évekre kizárnak más cégeket a versenyből, ami nemcsak a vállalkozások számára káros, de az a lehetőség is elveszik, hogy valaki olcsóbban vállalja a munkát.

Monopolhelyzetben

Az SDA DMS Zrt. tulajdonosa Fauszt Zoltán, Palkovics László ex-miniszter volt üzlettársa. Fauszt 2000-től 2014-ig üzlettársa volt az Informin’ Informatikai Tanácsadó és Szolgáltató Kft.-ben Palkovicsnak, akit akkor neveztek ki felsőoktatási államtitkárnak. Palkovics 2016-ban miniszter lett és 2022 novemberéig az is maradt. De Maga Fauszt Zoltán sem állt távol a kormánytól: Orbán Viktor miniszterelnök 2019 március elején nevezte ki a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács egyik tagjának. Ez a megbízatása 2020 végéig tartott.

Palkovics és Fauszt 14 évnyi üzleti kapcsolatát Hadházy Ákos tárta fel 2017-ben. És bár az ex-miniszter akkor az RTL-nek elismerte, hogy Fauszt Zoltán a barátja (sőt, a 444 cikke szerint az egyetem óta ismerik egymást), szerinte ennek semmi köze Fauszt cégeinek közpénzes megrendeléseihez. Fauszt érdekeltségeihez mindenesetre azóta is ömlenek az adóforintok:

Az SDA-cégek csak 2008 és 2022 között összesen nettó 32,3 milliárd forint értékű közbeszerzésen győzedelmeskedtek önállóan. A cégbirodalom egyik aranytojást tojó tyúkja – a Neptun és az EKEIDR mellett – a KRÉTA. A szoftvert az SDA Informatika Zrt. fejlesztette le az államnak 2015-ben nettó 728 millió forintért, azóta pedig már minden közoktatási intézményben kötelező használni. A KRÉTA az elmúlt években több milliárdot hozott a konyhára Fausztéknak.

A módszer tehát látszólag az, hogy az SDA-cégek kifejlesztenek valamit, amit aztán a kormány kötelezővé tesz, amivel hosszú évekre biztosítják a bevételi forrást (kizárólagosan) Fauszt cégeinek. Bár az EKEIDR esetében úgy tűnt, megtörik a jég, a mostani 23 milliárd forintos tender is bizonyítja, hogy ez aligha lesz így.

Katus Eszter

A címlapkép illusztráció (Átlátszó-montázs)

Source