A női közösségek ünnepe
A 10. jubileumi, a női közösségek erejét ünneplő Terézanyu pályázat idei 4 kategóriájában összesen 400 pályamű érkezett. A pályázat történetében … The post A női közösségek ünnepe appeared first on csaladilap.hu.
A 10. jubileumi, a női közösségek erejét ünneplő Terézanyu pályázat idei 4 kategóriájában összesen 400 pályamű érkezett. A pályázat történetében a legtöbb díjat is most osztották ki.
A 10. jubileumi Terézanyu pályázatra a legtöbb mű a Kisgyerekes lét kategóriában érkezett, a közösség vezetője, Rácz Zsuzsa író tavalyi tabutörő bestsellere, a Terézanyu folytatása, a Kovácsné kivan ihletésére, ahogyan a regény is, a pályaművek is a kisgyerekes lét szinte minden, gyakran láthatatlan aspektusát megmutatják: a teljes és visszafordíthatatlan változást, amire senki nem tud felkészülni, a kisgyerekes léttel járó napi káosztól a családi munkamegosztás egyenlőtlenségein át a nők testi-lelki, gyakran szégyellt, vagy titkolt változásáig és természetesen a párkapcsolatok, házasságok radikális változásáig.
A kisgyerekes lét kategória fődíjasa Ágoston Andrea, elképzelhetetlenül nehéz gyerekkort követően építette fel a saját életét. Gyermek volt maga is, amikor már a húga életét kellett óvnia, és mellette áll azóta is. Ikerlányokat nevelnek férjével, saját sorsa örökletes terhével tudatosan küzd nap mint nap, írása ennek hű tükre. A kategória 2. helyezettje a budapesti, könyvesboltban dolgozó, kétgyermekes apuka, Pitner Bálint. Bátor írásával elképzelhetetlen tabut tört meg: hogyan változtatta meg őt fia születése és mi változott benne akkor, amikor kiderült: nem ő a gyermeke biológiai apja. A 3. helyezett, a szegedi Bernát Bianka, írásában az örökbefogadás folyamatáról ír. A közönségszavazás fődíját Hajnal Edina kapta, aki a gyermeke születését követő időszak öröméről, kínjairól és kínkeservvel elmondható érzéseiről ír tabutörően.
A második legnépszerűbb, legtöbb szerzőt vonzó idei kategória a Most én jövök!, amelyben a saját magunkkal szembeni felelősségünk történetei olvashatóak. Kit, mi ébresztett rá arra, hogy egyetlen élete van?
A kategória fődíjasa Csepely Tímea, a bántalmazó házasságból való, rendkívüli erőt követelő menekülésének történetét osztja meg, és azt, honnan, miből merítette szupererejét, amely máig kitart. A 2. helyezett Csernák Krisztina, a 3. helyezett Sós Dóra Eszter, míg Riederné Fonyó Barbara a közönségszavazás fődíjasa lett.
Az idei pályázat újszülött kategóriája a Csajok a pult mögött. A kiskereskedelemben, a boltokban szolgálatot teljesítő több százezer, nap mint nap értünk dolgozó, és a pandémiában is helyt állt nők teljesítménye előtt kívánnak tisztelegni.
A kategória fődíjasa Mile Judit, egy gyerekkori álom megvalósításáról és egy életre szóló barátságról mesél. A 2. helyezett Spenger Kincső fergeteges stílusban a somogybabodi Kisbolt és Nagybolt mozgalmas életének, és egyben saját gyermekkorának legendás karaktereit örökíti meg írásában, míg a 3. helyezettnek, Boros Tamásnak a “vérében van” a kisbolt szeretete. A közönségszavazás abszolút fődíját Madarász Szilvia nyerte.
A jubileumi pályázat névadó kategóriájában – a női közösségek ereje – több tucat közösséget bemutató, és még több erőt adó, sőt életet mentő, sorsfordító női barátság történetét írták meg a pályázók.
Az egyik legszebb, legfelkavaróbb és egyben példaértékű történetéért a pályázat egyik támogatója Sisterhood díjat adott át a budapesti Balla Krisztinának a Fehér Gyász című írásért.
A fődíjat, és Rácz Zsuzsa író különdíját Héda Veronika kapta, aki a kisgyerekes lét anyát-apát próbáló időszakában egy különleges közösségben lelt életmentő támogatásra. A második díjat Pudics Zsuzsannának ítélték oda, a harmadik díjat Párkányi Kornélia kapta, aki – ahogyan mondani szoktuk, amikor nem merjük/akarjuk használni az autista jelzőt – egy különleges gyermeket nevel és egy nagyon különleges szövetségben lelt társakra, az Autimamikra.
A közönségszavazást Muzslai-Bízik Hanna nyerte, aki olyan taburól írt, amely bár nagyon sok nőt érint, rém nehéz róla beszélni: hogyan gyötri meg nem csupán a nők testét-lelkét a gyakran beláthatatlan küzdelem a vágyott gyermekért, hanem hogyan terheli meg a barátságokat is.
A teljes írások ITT érhetőek el.
A díjátadó videója: 10. Terézanyu pályázat díjátadó- a női közösségek méltó ünnepe
The post A női közösségek ünnepe appeared first on csaladilap.hu.