A rejtélyes Majomszigetig nyúlnak a kutatóközpontból megszökött 43 makákó árnyai
November 11-én már csak 13 rézuszmajom rakoncátlankodott szabadon a dél-karolinai vadonban a kísérleti állatok közül, amik még az azt megelőző szerdán szöktek meg az Alpha Genesis kutatóközpontjából. Szóval a zombiapokalipszistől, vagy attól, hogy beindul a majmok hatalomátvétele, szerencsére most nem kell tartani. De hogyan kerülnek ezek az eredetileg Ázsiában őshonos makákók az Egyesült Államokba? És miért van saját, külön bejáratú szigetük? The post A rejtélyes Majomszigetig nyúlnak a kutatóközpontból megszökött 43 makákó árnyai first appeared on 24.hu.
A múlt héten kisebb felfordulást okozott Dél-Karolina egyik, Yemassee nevű kisvárosának életében, amikor egy állatkísérletekre szakosodott magáncég, az Alpha Genesis kutatóközpontjából kiszabadult negyvenhárom majom. A november 6-i szökés után a hatóságok rögtön figyelmeztették is a helyi lakosságot, hogy semmiképpen se hagyják nyitva az otthonaik ablakait és ajtajait, ha szeretnék elkerülni a hívatlan vendégeket.
Egyetlen olyan esetről sem számoltak be eddig, hogy az elszabadult kísérleti majmok kapcsolatba léptek volna az emberekkel. Ehelyett a kutatóközpont környékén maradtak.
Tényleg olyan volt, mintha követtek volna egy vezetőt. Láttuk, hogy az egyik meglép, és a többiek is követték. (…) Ez egy 50 fős csoport volt. 7 majom maradt hátra, 43 pedig kimenekült az ajtón
– mesélte a CBS Newsnak a szökés másnapján a Dél-Karolina hírhedt, kísérleti majmoknak fenntartott szigetét, a jelenleg is több mint 3500 főemlősnek otthont adó Morgan-szigetet is felügyelő Alpha Genesis vezérigazgatója. Greg Westergaard emellett azt is elárulta, hogy azért tudtak megszökni az állatok, mert az egyik gondozó nem zárt be megfelelően egy ajtót a cég hatalmas központjában.
„Csak bolondos majmok, akik ide-oda ugrálnak és játszanak egymással. Olyan ez itt, mint egy játszótér” – jellemezte a helyzetet a cégvezető, majd arról panaszkodott, hogy a majmok sokáig nem dőltek be a csapdáknak, amiket kihelyeztek, hanem egyszerűen lenyúlták a számukra csali gyanánt kihelyezett élelmet. Az állatok annyira közel voltak a létesítményhez, hogy az Alpha Genesis emberei nem akartak csak úgy egyszerűen rajtuk ütni, mert félő volt, hogy akkor messzebbre szöktek volna. „Ugyanúgy figyelnek minket, ahogy mi figyeljük őket” – mondta a vezérigazgató.
De hogyan kerülnek az Egyesült Államokba egy eredetileg ázsiai majomfaj, a rézuszmajom egyedei? És hogyan lehetséges az, hogy ezeknek a vörösülepű makákónak is nevezett főemlősöknek egy saját külön bejáratú szigete is van az Atlanti-óceán túloldalán?
Rendszeresen meggyűlik a bajuk a szökevény majmokkal
Az Alpha Genesis évtizedek óta az egyik legnagyobb állatkísérletekkel foglalkozó cég. A honlapjukon található leírás szerint a vállalat „főemlősökből készült termékeket és biokutatási szolgáltatásokat” kínál, és a saját klinikai vizsgálataik között állítólag progresszív agyi rendellenességek kutatása is szerepel.
Az cégnél főként egy Délkelet-Ázsiából áttelepített, kistermetű, felnőttként is csupán 5-12 kilogrammos súlyt elérő, barna szőrű és piros arcú rézuszmajmokkal kísérleteznek. A megszökött állatok is ebből a makákófajból valók, azonban a hatóságok azt közölték róluk, hogy főként fiatal nőstényekről van szó. Amik egyelőre még csak az emberekhez való szoktatás fázisában voltak – ezért őket eddig nem vetették alá semmilyen kísérletnek.
A cég körbekerített, több épületből álló hatalmas központja az állam fővárosától, Columbiától mintegy 180 kilométerre helyezkedik el, Yemassee határában, az erdő szélén. A komplexumban, ahol többezer állatot tartanak azért, hogy kísérletezzenek rajtuk, természetesen szigorú biztonsági előírásokat kell követniük az ott dolgozóknak. Ezzel azonban viszonylag rendszeresen meggyűlik a baja a cég alkalmazottainak – hiszen nem ez az első alkalom, amikor szökés történik az Alpha Genesisnél.
2018-ban még egy jelképes, 12 600 dolláros – mai árfolyamon 4,9 millió forintos – összegre meg is bírságolták őket egy harmadik, tömeges majomszökés miatt.
A CBS Savannah-ban működő tévécsatornájának nyomozása szerint 2022-ben összesen nyolc jogsértésben találta bűnösnek a céget az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma – egyes kísérleti állatok nem voltak megfelelően elhelyezve, míg más egyedek nem kaptak megfelelő orvosi ellátást.
A WTOC nevű csatorna arról is beszámolt, hogy ugyanebben az időszakban összesen hat alkalommal fordult elő, hogy egy majom megszökött a ketrecéből, de azóta a rossz állapotban lévő ketreceket kidobták, és a biztonsági rendszerükben felfedezett esetleges réseket is igyekeztek betömni.
A kutatóközpontot legutóbb idén májusban ellenőrizte a minisztérium, ám ekkor már semmilyen jogsértést nem fedeztek fel. A vizsgálat után kiadott jelentésből az is kiderült, hogy akkor összesen 6701 kísérleti majom volt a vállalat felelősségére bízva.
A már korábban is a kutatóközpont bezárásáért kardoskodó, az állatkísérletek megszüntetéséért létrehozott állatvédő szervezet, a 2018-as büntetés kiszabásában is fontos szerepet játszó Stop Animal Exploitation Now a mostani tömeges majomszökés után levélben kérte a mezőgazdasági minisztériumot arra, hogy azonnal kezdjenek el egy átfogó vizsgálatot az Alpha Genesis létesítményeiben.
„Az egyértelmű gondatlanság, amely lehetővé tette a 40 majom megszökését, nemcsak az állatok biztonságát fenyegette, hanem Dél-Karolina lakosait is veszélybe sodorta” – írta Michael Budkie, a szervezet ügyvezető igazgatója.
A sziget, ahol jelenleg is 3500 rézuszmajom él szabadon
Az Alpha Genesis ennek ellenére megbízhatónak számít az amerikai kormány szemében: tavaly megbízást kapott, hogy felügyelje azt az emberek számára lassan fél évszázada tiltott szigetet, ahova annak idején az amerikai kormány betelepítette a jelenleg is kísérleti célokra használt rézuszmajmok őseit.
A Majomsziget néven is ismert 1800 hektáros Morgan-szigetet azóta is tenyészkolóniaként használják.
India még 1979-ben tette illegálissá a kísérletezés céljára értékesített vadállatok amerikai exportját. Az Egyesült Államok vezetése erre úgy reagált, hogy lezárták az Atlanti-óceán dél-karolinai partvidékének egyik öblében fekvő Morgan-szigetet, ahova betelepítettek 1400 rézuszmajmot az amerikai kormány korábban Puerto Rico szigetén működtetett kísérleti központjából.
A tenyészkolónia létrehozásával megbízott tudós, David Taub Majomsziget történetét bemutató kétrészes cikksorozata szerint azért volt erre szükség, mert aztán ezeken a majmokon akarták kifejleszteni a járványos gyermekbénulás elleni védőoltást.
A legutóbbi eset után az Alpha Genesis, az egészségügyi hatóságok és a rendőrség egyaránt hangsúlyozták: a majmok nem jelentenek veszélyt a közegészségügyre. Azt nem részletezték, hogy mindezt azért jelentik-e ki ennyire magabiztosan, mert az állatok csak a szoktatás fázisában voltak.
The post A rejtélyes Majomszigetig nyúlnak a kutatóközpontból megszökött 43 makákó árnyai first appeared on 24.hu.