Bezárták a Natura 2000-es területen évek óta engedély nélkül működő hulladékudvart
Két nappal az engedély nélkül működő kisoroszi hulladéktelepről szóló cikkünk után a Pest megyei kormányhivatal azonnali hatállyal bezáratta a létesítményt.
Mint azt korábban megírtuk, Kisorosziban évek úgy működött a hulladékudvar, hogy az önkormányzat sosem kapott rá engedélyt. Ez akkor került nyilvánosságra, amikor a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság őrszolgálata egy másik ügyben bejárást tartott a helyszínen és bekérte a hulladéktelep engedélyeit. A polgármester ezután közölte a testületi ülésen, hogy „Nagyon egyszerű lesz megküldeni, mert nincsenek.” Az erről szóló cikkünk után két nappal a Pest Vármegyei Kormányhivatal azonnali hatállyal bezáratta az évek óta engedély nélkül működő telepet.
Valaki vagy valakik nagyon nem szeretik a sokadik ciklusát töltő Molnár Csaba polgármestert, ugyanis állandóan feljelentik. Legalábbis Molnár így kommentálta egy rendkívüli képviselő-testületi ülésen az esetet. „Ennek az a célja, hogy megint rosszat okozzanak a falunak, tehát be kelljen zárni a telepet, mindenütt sokkal több legyen a szemét” – mondta akkor a polgármester.
Csodás dolog, ha van egy településnek hulladékudvara, ám egy országos jelentőségű védett természeti területen, Natura 2000-es területen, az országos ökológiai hálózat részeként, ökológiai folyosón és tájvédelmi övezetben nem nagyon szokás ilyesmit működtetni. Pláne nem engedély nélkül.
Az, hogy a kisoroszi hulladéktelep évek óta bármiféle engedély nélkül működik, azután derült ki, hogy lakossági bejelentés alapján a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) természetvédelmi őrszolgálata bejárást tartott azon a területen, amelynek egy részén a hulladékudvar is működik.
A DINPI leveléből, melyet az október 15-i képviselő-testületi ülésen olvasott fel a polgármester, az derült ki, hogy 2024. október 3-án az árvíz során zsákoláshoz használt homokkitermelés helyét ellenőrizték, majd feltehetően a bejárás során észrevették a hulladékudvart. Annak ellenőrzésekor kérték az engedélyeket, amelyekről kiderült, hogy nem léteznek.
Cikkünk megjelenése után két nappal a Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Hatósága ellenőrzést tartott a hulladékudvarban, „aminek eredményeként az azonnali hatállyal bezárt. Ezúton kérjük a lakosokat, hogy legyenek szívesek a keletkezett hulladék elszállítását megoldani!” – tette közzé az önkormányzat Facebook-oldala október 31-én.
FIGYELEM
Tisztelt Lakosok!
Ezúton értesítjük Önöket, hogy a mai napon (2024. október 31-én) a Pest Vármegyei…
Közzétette: Kisoroszi Község Önkormányzata – 2024. október 31., csütörtök
A helyi csoportban nagy felháborodás kísérte az esetet, ám meglepő módon nem az zavarja a helyieket, hogy nem volt engedélye a telepnek, hanem mindenki azt találgatja, ki volt az, aki feljelentette az illegálisan működő hulladékudvart. Többen azt vizionálják, hogy most, a bezárása után minden tele lesz majd szeméttel.
A személyeskedéstől sem mentes vita annak fényében is furcsa, hogy egyáltalán nem biztos, hogy bárki is jelentette volna a hulladékudvar engedély nélküli működését. Könnyen előfordulhat az is, hogy egyszerűen csak belefutottak a nemzeti park ellenőrei a helyszíni bejárás során.
Bármi is az igazság, az nem segít a dolgon, hogy Molnár Csaba polgármester igyekszik úgy beállítani a hulladékudvar ügyét, mintha az állítólagos bejelentő célja az ellene irányuló támadás lenne, illetve az, hogy a település lakóinak kellemetlensége legyen. Holott Molnár az ötödik ciklusát tölti Kisoroszi polgármestereként, tehát nyilvánvalóan tisztában volt vele, hogy a hulladékudvarnak nincs semmilyen engedélye. Ezt alátámasztja az is, hogy az október 15-i képviselő-testületi ülésen így kommentálta a DINPI levelét:
„Nagyon egyszerű lesz megküldeni, mert nincsenek. Pontosan tudta, aki feljelentett minket, hogy nincs engedély, és soha nem is volt.”
Az általunk megkérdezett képviselők állításuk szerint erről nem tudtak, csak a képviselő-testületi ülésen szembesültek a problémával. Az, hogy most mi lesz a leadott szemét sorsa, hova kerül a lakosság által eddig bevitt hulladék, és mennyi bevétele keletkezett a hulladék-átvételből a településnek (vagy keletkezett-e egyáltalán), nem derült ki. Kerestük a polgármestert, Molnár Csabát, de nem adott tájékoztatást.
A Kisoroszit 2002 óta egy ciklus kihagyással (2014-2019) vezető polgármester minden bizonnyal jól tudja, hogy a Szentendrei-sziget (ahol Kisoroszi is található), amely egyébként Budapest vízellátását is biztosítja, mennyire kényes terület környezetvédelmi szempontból. Bár ez nem okozott volna gondot az önkormányzatnak, amikor arról volt szó, hogy a vadregényes kisoroszi szigetspiccen fejlesztéseket hajtanának végre. Azt a beruházást végül az utolsó pillanatban állították le. A helyi lakosoknak most a szentendrei és tahitótfalui hulladéktelep igénybevételét javasolja az önkormányzat.
Hulladékudvar használatának lehetőségei Tahitótfaluban és Szentendrén
Tisztelt Lakosok!
A legközelebbi hulladékudvar…
Közzétette: Kisoroszi Község Önkormányzata – 2024. november 6., szerda
Zimre Zsuzsa
Címlapkép: A kisoroszi hulladéktelep 2024 októberében (a szerző felvétele)