Duna, Tisza, Amerika, covid és kánikula: legmenőbb 2024-es adatvizualizációink
Évről-évre bebizonyosodik, hogy szinte bármit le lehet írni számokkal, azokból pedig szebbnél-szebb ábrákat tudunk készíteni, amelyek segítik az adatok értelmezését.
Mutatjuk, melyek voltak a tavalyi legnépszerűbb adatvizualizációs anyagaink, és milyen volt 2024 az Átlátszó és az Átló adatos cikkein keresztül.
Politika, botrány, Duna-parti duma parti – a 2024-ben feldolgozott témáinkra is pontosan illik ennek a sokak által ismert dalnak az első pár szava. Hiszen tavaly két választásról is közvetítettünk az Átlátszón, és adatok segítségével elemeztük őket. A választáshoz köthető újraszámlálási botrányról szóló írásunk is az egyik legolvasottabb adatos cikk lett, és a Dunával foglalkozó több anyagunk is megjelent az év során.
Duna, Tisza, Covid, kánikula, Amerika
2024 ismét a választások éve volt, így nem meglepő, hogy a legolvasottabb adatos cikkeink között is több választásról szóló szerepel. A nyáron tartott EP- és önkormányzati választásokon kiemelkedő választási sikert tudott elérni a Magyar Péter által létrehozott Tisza párt.
Az Európai Parlamentbe 7 képviselőt tudtak juttatni, a Budapesti közgyűlésbe pedig 10-et, ezzel a legnagyobb ellenzéki párttá válva. A Tisza “áradásáról” írt elemzésünkben bemutattuk, hogy hogyan vett el a Tisza a Fidesztől és az ellenzéki pártoktól szavazókat.
Budapesten a főpolgármester-választás eredménye kifejezetten szorosra sikerült, amit az egyik jelölt – Vitézy Dávid – nem is akart egyből elismerni. A Fővárosi Választási Bizottsághoz fordult, és kérvényezte az érvénytelen szavazatok újraszámlálását. Fellebbezéséhez összesen 226, a szavazatszámláló bizottság tagjai által aláírt nyilatkozatot adott le, melyekről megírtuk, hogy több mint a felük valótlan volt. Végül az összes szavazat újraszámlálásával másodszor is a Karácsony Gergelyre leadott szavazatok száma volt több.
Novemberben is volt választás, ugyan nem hazánkban, hanem a tengeren túl. Az amerikai választásokról több cikkünk is született ebben az időben, az esélyeket bemutató adatos cikkünk pedig az egyik legolvasottabb adatos cikk volt 2024-ben.
Amerikánál maradva, egy hosszú, de részletekig menő, alapos cikkben mutattuk be, hogy mi a helyzet a Wall Streeten, várható-e recesszió, hiszen az amerikai államkötvények inverzzé válása már erre utal.
A tavalyi nyár nem csak a politikai légkör miatt volt túlfűtött, hanem a klímaváltozás negatív hatásai miatt is. Az egyik ilyen, legkönnyebben tapasztalható következménye, hogy évről-évre egyre melegebbek a nyarak. A nyári hőség pedig hatással van az ember egészségi állapotára: a hőhullámok miatt megemelkedik a halálozás, és a mentősöket is gyakrabban hívják ki – derült ki a számokból.
Más hatása is lehet a klímaváltozásnak, ami kevésbé egyértelmű. Egyre gyakoribbá válnak a szélsőséges éghajlati jelenségek, nem csak a hőmérséklet, hanem a csapadék terén is. A nyár végén többhavi csapadékot zúdított Európára a Boris elnevezésű ciklon, ami több országban – köztük hazánkban is – súlyos áradásokat okozott szeptemberben. A Duna áradásáról is írtunk cikket, adatokkal bemutatva az elmúlt évtizedek Duna-áradásait is.
A tavalyi legolvasottabb cikkek közé még egy, a koronavírus-járvánnyal foglalkozó cikkünk is bekerült. Az anyagban Segesvári Csaba a többlethalálozás mint mérőszám problémáját utólagosan, már a járványidőszak hevétől nem fűtve mutatta be. Rámutatott számos buktatóra, ami miatt belátható, hogy ez a szám kevésbé tudja leírni a járványkezelés hatékonyságát, mint ahogyan azt a pandémia idején véltük.
Top5-dataviz2024
Több mint egy tucat ábrázolásunk a Data Vis Dispatch-ben
Minden évben örömünkre szolgál visszanézni, hogy az általunk készített munkák eljutnak nemzetközi közönséghez is. Az adatábrázolás terén az általunk egyik kedvesnek tartott mérőszám, hogy hány alkalommal válogatják be valamelyik diagramunkat egy évben a Datawrapper által hetente megjelentetett Data Vis Dispatch-be.
Ez egy heti gyűjtemény, amiben a Datawrapper adatvizualizációs alkalmazás létrehozói az általuk legszebbnek vagy legfontosabbnak tartott ábrázolásokat összegzik, a New York Times-tól a Washington Poston át a South China Morning Postig.
2024-ben minden korábbi évnél többször, összesen tizenöt alkalommal került be átlátszós diagram a heti válogatásba. Időrendben haladva (a diagramot tartalmazó cikkre mutató linkekkel):
- szemlézték a január 30-i, Transparency International Korrupció Érzékelési Indexéről készült ábránkat;
- a február 22-i, újságírók elleni bűncselekményeket bemutató diagramunkat;
- az április 15-i, melegrekordot bemutató térképünket;
- a május 3-i, Riporterek Határok Nélkül adatai alapján készült sajtószabadság-indexes térképünket;
- a július 19-i, EU-s kormányfők fizetését összehasonlító ábránkat;
- a július 29-i, GDP-koncentrálódást bemutató interaktív térképünket;
- az augusztus 13-i, albérleti díjakat összehasonlító ábránkat;
- az augusztus 23-i, szélsőséges hőmérséklet miatt elhunytakat bemutató diagramunkat;
- az augusztus 28-i, bruttó és nettó átlagbér különbségét ábrázoló diagramunkat;
- a szeptember 5-i, akkumulátorgyártást bemutató grafikonunkat;
- a szeptember 15-i, szja 1% felajánlásokat bemutató diagramunkat;
- a szeptember 20-i, Magyarországra irányuló illegális bevándorlást bemutató ábrázolásunkat;
- és a december 2-i, AIDS-fertőzöttek számának alakulását bemutató vizualizációnkat.
Ez a gyűjtés is jól mutatja, hogy 2024-ben is próbáltunk változatos témákat számokkal bemutatni. És évről-évre bebizonyosodik, hogy szinte bármit le lehet írni számokkal, így bármilyen témáról lehet informatív ábrázolásokat készíteni.
Ez is volt még
A figyelmes olvasónak feltűnhetett, hogy a fenti felsorolásban csak tizenhárom diagram szerepelt tizenöt helyett. Ugyanis ez a tizenhárom ábrázolás az átlátszós cikkeinkből került be a válogatásokba. Két ábrázolásunk viszont az Átlón megjelent anyagainkból került be a gyűjtésekbe.
Az egyik a január 18-án megjelent, a Magyar Helsinki Bizottság számára készített, uniós pénzek befagyasztását bemutató interaktív anyagunkból származik:
A másik pedig az EP és önkormányzati választás eredményeit bemutató elemző anyagunk egyik térképe volt.
Az Átlón ezen felül követni lehetett magát a választást is, élő adatokon alapuló, frissülő diagramok segítségével;
De csináltunk interaktív anyagot a Duna felmelegedéséről is. Ezt a projektet a Global Investigative Journalism Network szerkesztői az év legjobb adatújságírás projektjei közé válogatták. A legjobbak között van idén még többek közt a Reuters, a Bellingcat, a Washington Post, a New York Times, a La Nación, és a Pudding is.
Nem utolsósorban pedig adatvizualizációs mérföldkő is jutott az év végére: Bátorfy Attila, az Átló projekt kitalálója megjelentette adatvizualizációs kézikönyvét. Ennek jelentősége azért nagy – azon felül, hogy egy igényesen összeállított segédlet az információ-ábrázolással ismerkedők és szakmabeliek számára–, mert ez az első magyar nyelven íródott kézikönyv a témában az elmúlt ötven évben. A könyvvel kapcsolatban pedig beszélgetésre invitáltuk Bátorfy Attilát az Átlátszó podcastjába, amit itt lehet meghallgatni.
Köszönjük kedves olvasóinknak a 2024-es figyelmet – kövessétek munkáinkat 2025-ben is! Ha szerintetek is fontos, amit csinálunk, akkor támogassátok az Átlátszót, jelöljétek be az értesítéseket a jobb alsó sarokban található haranggal, és rakjátok kedvencek közé az oldalunkat Facebookon.
Szabó Krisztián