Elemzők a Csurran, cseppen politikai hatásairól Bindzsisztánban
A dal hangulata alkalmas lehet az ellenzéki identitás megerősítésére. The post Elemzők a Csurran, cseppen politikai hatásairól Bindzsisztánban first appeared on 24.hu.
Majoros Péter, Majka hétfőn jelezte: ahogy eddig, ezután sem akar politikai oldalakhoz sorolni, komoly kritikával kezeli a teljes politikai elitet. A Népszava több elemzőt is megkérdezett a zenész legújabb, hatalmas nézettségű daláról, annak időzítéséről.
Vasali Zoltán politológus azt mondta: Majka nagyon ismert celeb, amiért komolyan megdolgozott, ami sokak szemében hitelesíti a személyét, és óriási kontrasztot jelent a politikai elittel szemben. Szerinte a Csurran, cseppen olyan hangulatot tükröz, amely alkalmas lehet a már meglévő ellenzéki identitás megerősítésére. Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének a klip muníciót jelent, hogy gyengítse a Fidesz tematizáló erejét.
Síklaki István szociálpszichológus úgy vélte: a kormány megítéllést árnyalhatják népszerű celebek kritikus véleményei, de a legfontosabb tényező mégis a gazdaság. Ha a gazdaság továbbra is ilyen ütemben romlik, akkor annak lesz döntő hatása a kormány megítélésére. Nyilván Majka is érzékeli, hogy „van valami a levegőben”, de a kormány körül is kialakult egy zenészekből álló holdudvar, bár a tizen- és huszonévesek jellemzően nem az ő zenéjüket hallgatják.
Zsolt Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója szerint egy ilyen dal hatásának megítélésekor először is azt lényeges vizsgálni, kilép-e a szubkultúrából a tömegkulturális szintre. Majka esetében egészen biztos, hogy igen.
Most a nyilvánosság átalakulásának időszakában vagyunk, úgy néz ki, Majka a legjobb pillanatban ült fel erre a hullámra. (…) A Fidesznek van oka aggódni.
– állapította meg Zsolt Péter. Hiszen minden párt a népszerűségért küzd. A népszerűség elvesztése maga után vonja a szavazatok elvesztését is. Igencsak fontos, hogy kedvelt előadók – főleg azok, akik képesek átlépni a szubkultúra határát – hogyan nyilvánulnak meg, mibe fektetik a művészeti és zenei erejüket.
Nagy Attila Tibor az ATV-ben egyenesen úgy fogalmazott, hogy
a klip pusztító a Fidesz számára. Mégpedig azért, mert a kormánypárt átvette azt a kommunista elvet, hogy a hatalomnak a kultúra területén is hegemóniára kell törekednie, uralmat kell vennie.
A Fidesz az elmúlt 15 évben nagyon sokat tett azért, hogy az emberek az emberek gondolkodását a kultúráról, a művészetről saját narratívája befolyásolja. A fiatalokkoz nehezebben jut el az árvalányhajas, Vidnyánszky-féle nemzeti szemlélet, ám egy ilyen videó könnyen utat talál hozzájuk. Ő érzékel is zavarodottságot a Fidesz köreiben.
The post Elemzők a Csurran, cseppen politikai hatásairól Bindzsisztánban first appeared on 24.hu.