Évtizedek óta ugyanazokkal az anyagokkal mérgeznek minket

Napjainkban a tudományos diskurzus a mikroműanyagok körül forog, ez azonban nem azt jelenti hogy sikerült megoldani a régi problémákat. A biszfenolok márpedig a mai napig velünk vannak, és mérgeznek minket. The post Évtizedek óta ugyanazokkal az anyagokkal mérgeznek minket first appeared on 24.hu.

Évtizedek óta ugyanazokkal az anyagokkal mérgeznek minket

Egyre több aggodalom merül fel napjainkban az élelmiszerek és azok csomagolását illetően. A téma kapcsán évtizedeken át a biszfenolok és a ftalátok voltak a fókuszban, de az elmúlt időszakban rengeteg szakember, többek közt magyar kutatók a mikroműanyagok egészségkárosító hatásaival kezdtek el foglalkozni. A több ezer tudományos publikáció nyomán ma már tisztában vagyunk azzal, hogy ezek az apró törmelékek már az agyunkban, a szívünkben és szinte minden szervünkben, valamint a természetben is mindenhol megtalálhatók.

Habár felmerült, hogy a mikroműanyagok neurodegeneratív betegségek kialakulásához vezethetnek, és termékenységi problémákkal is kapcsolatban állhatnak, annyira új tudományos területről beszélünk, hogy ezeket a feltételezéseket nem sikerült még bizonyítani. A biszfenolok esetében azonban egészen más a helyzet: régóta közismert tény, hogy már egészen alacsony dózisban is felboríthatják a hormonrendszer működését, valamint károsíthatják a női és férfi termékenységet. Mégis a mai napig szinte minden termékben megtalálhatók.

Mik azok a biszfenolok?

Ezeket a szintetikus vegyületeket leginkább polikarbonát műanyagok és epoxigyanták gyártásához használják, de mivel extrém mértékben törés- és hőellenálló anyagokról beszélünk, szinte bármilyen formában feltűnhetnek az életünkben. Ott vannak például a műanyag edényekben, kulacsokban, poharak vagy a mobilok tokjaiban, sőt az alumíniumdobozok és -konzervek is tartalmazhatnak ilyen vegyületeket.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete, illetve cseh, osztrák és szlovén fogyasztóvédelmi szervezetek legfrissebb vizsgálata alapján pedig az alsóneműkben is felfedezhetők, melynek eredményeként direkten érintkezhetnek a nemzőszervekkel.

A biszfenolok közül a legelterjedtebb a biszfenol-A (BPA), amelyről kutatások bizonyítják, hogy terhes nőknél behatol a placentába, ezáltal a magzat szervezetébe is. A vegyület olyan hormonális zavarokat okozhat, mint a korai serdülés, az elhízás, de felelőssé tehető a cukorbetegség, az elhízás, az asztma és a szívbetegségek kialakulásáért is.

Mivel köztudott, hogy a fejlődő idegrendszerre is kockázatot jelent, az Európai Unió 2011-től betiltotta a vegyület használatát cumisüvegekben, 2018-tól pedig más, gyerekeknek készült termékekben is, míg végül 2020-tól a pénztári nyugták nyomtatására használt szalagoknál és a parkolójegyeknél is ugyanígy jártak el. Ám hiába voltak tisztában az anyag egészségkárosító hatásaival, az élelmiszer-csomagolóanyagokban csupán a kioldódási hatérértéket csökkentették ekkor.

Fred DUFOUR / AFP Egy anya cumisüveget ad a gyermekének 2012. október 8-án Párizsban. Másnap tárgyalta a francia szenátus az élelmiszerek csomagolásában használt biszfenol-A betiltásáról szóló törvényjavaslatot.

Ez már csak azért is problémás, mert a BPA hosszas tárolás, melegítés, napsugárzás, mikrohullámok és a savas-lúgos hatás következtében kioldódhat az ételekbe, italokba. Mára azonban egy EU-s javaslat miatt reális céllá vált, hogy betiltsák a vegyületet az ételek-italok csomagolásaiban is.

Igen ám, de a biszfenol-A (BPA) mellett új anyagok is megjelentek, amiket az ipar a törvényi korlátozások miatt egyre növekvő mennyiségben használ helyettesítésre. Ilyen többek között a biszfenol-S vagy a biszfenol-B, amelyek a mai napig megtalálhatók akár gyermekek számára gyártott termékekben is.

Bár az említett anyagok mind ott vannak az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) „különös aggodalomra okot adó anyagok” (SVHC) listáján, úgy tűnik, a biszfenolok komplett betiltása egyelőre nincs napirenden. A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) több EU-s tagállambeli fogyasztóvédelmi szervezettel együtt, a ToxFree Life for All elnevezésű projekt részeként arra szólította fel az uniós döntéshozókat, hogy lépjenek fel a biszfenolok, és az összes SVHC alkalmazása ellen.

Szigorúbb korlátozás kell

Az, hogy a biszfenolok káros hatással vannak az emberi szervezetre, nem új információ, az EU-s szintű fellépés azonban nehezen megy az ipar lobbiereje miatt. Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakembere ugyanakkor jelezte, hogy Európában sem mindenhol azonosak a korlátozások: Franciaországban és Németországban például sokkal szigorúbbak a biszfenolokat érintő szabályok, mint mondjuk Magyarországon.

Az Európai Bizottság június 12-én közzétett állásfoglalásában jelezte, hogy az EU tagállamai támogatták azt a javaslatot, melynek értelmében betiltanák a biszfenol A-t (BPA) az élelmiszerek és italok csomagolásában, „az állampolgárok egészségének védelme és a legszigorúbb élelmiszerbiztonsági előírások biztosítása érdekében”.

A döntés azután született meg, hogy az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) 2023-as kutatása szerint a 11 EU-országból származó résztvevők 100 százaléka a biztonságos egészségügyi küszöbérték felett lehet kitéve a vegyi anyag hatásának. Mint kiderült, a legfontosabb expozíciós forrást minden korcsoport számára a konzervtermékek jelentették. A BPA-tilalom ezért a fémdobozokon használt bevonatokra és olyan fogyasztási cikkekre fókuszál, mint a konyhai eszközök, étkészletek vagy műanyag italos palackok.

A tilalmat hivatalosan „az Európai Parlament és a Tanács vizsgálati időszakát követően” fogadhatják el, és 2024 végén léphet hatályba az Euractiv szerint. A dokumentumból azonban kiderül, hogy amennyiben nem állnak rendelkezésre biztonságos alternatívák, 18 és 36 hónap közötti átmeneti időszakot biztosíthatnak a gyártóknak. Ezt viszont ahhoz kötik, hogy ne jelentsenek veszélyt a fogyasztó számára, ami elég furcsa kitétel egy olyan anyagnál, ami befolyásolja az anyagcsere-folyamatokat és hormonális zavarokért is felelős lehet.

Mi az alternatíva?

A Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakembere úgy véli, igenis van alternatívája a biszfenoloknak, ám nem feltétlen abban a formában, ahogy azt az ipari szereplők látni szeretnék. Dénes Júlia szerint a termelés során rengetegszer volt már olyan, hogy a helyettesítő anyagról is kiderült, hogy káros, ezért olyan biztonságos alternatívákat kell találni, amelyek a legkevesebb mesterséges vegyületet tartalmazzák.

Nem elég, ha egy vegyületet kicserélünk egy másikra. Jelenlegi tudásunk szerint a biszfenolokat ugyanis nem lehet olyan vegyülettel helyettesíteni, amelynek nincs káros hatása.

TVE Dénes Júlia

Ezért, bár közhelynek tűnhet, sokkal jobban jár az ember, ha nem a gyártókra, hanem saját magára számít, a szakember szerint ugyanis a fogyasztói társadalom által kínált lehetőségeken túl is vannak módszerek az élelmiszerek szavatosságának meghosszabbítására. Ezért az javasolja, hogy „fagyasszunk, főzzünk be, konzerv helyett pedig üvegekbe tároljunk”.

Ezeket az instrukciókat erősíti a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása is.

Az állami szerv szerint az említett anyagok elkerülése érdekében javasolt műanyag helyett természetes anyagból készült tárgyakat használni, illetve az összetevőket fokozottan ellenőrizni, valamint PVC-mentes és BPA-mentes terméket választani.

Azt is kiemeli az NNK, hogy az ételek és italok polikarbonát (jelölése: PC) műanyag edényben történő melegítése is kerülendő, helyette üveg-, rozsdamentes acél-, kerámiaedények használata ajánlott. Konzervek helyett friss vagy fagyasztott zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával továbbá jelentősen csökkenthető a vegyületnek való kitettség. Odafigyeléssel tehát sokat tehetünk a szervezetbe kerülő biszfenolok mennyiségének csökkentése érdekében, ez azonban a gyártók helyett ismét a fogyasztókra helyezi a toxikusok anyagok elkerülésének terhét.

Kanyarban sincs a teljes tiltás

A mérgező vegyi anyagokkal kapcsolatban egy szándék- és viselkedésbeli szakadék létezik az egyének szintjén: az emberek törődnek a problémával, de még nem képesek megváltoztatni viselkedésüket. Nem képesek elkerülni a kockázatokat, részben az információhiány miatt

– mondta a szakember, aki szerint emiatt rendkívül fontos a toxikus anyagokkal kapcsolatos tájékoztatás, edukáció. A Tudatos Vásárlók Egyesülete a ToxFree Life for All projekt keretében már most számos ismeretterjesztő anyagot tett közzé a témában.

Emellett azonban a döntéshozókra is próbálnak nyomást helyezni. Az egyesület javaslatot tett az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokról szóló uniós rendelet felülvizsgálatára és a biszfenolok átfogó betiltására. A TVE a biszfenolok kapcsán a lehető legszigorúbb szabályozást támogatja, ahol a biszfenol-A-t hasonlóan káros hatású vegyületekkel nem helyettesíthetik a gyártók (BPS, BPF).

A szervezet ezen felül támogatja a nyomon követési és jelentési kötelezettségek bevezetését is az újrahasznosított anyagokból készült élelmiszer-csomagolásokban, hogy a biszfenolok véletlenszerű jelenléte kiszűrhető legyen.

GARO / Phanie / AFP

Dénes Júlia úgy látja, azzal is tenni kell valamit, hogy a különös aggodalomra okot adó anyagokról ugyan köztudott, hogy károsak, még sincsenek betiltva, sok esetben pedig korlátozás sem vonatkozik rájuk. A dolgok jelenlegi állása szerint ugyanakkor még csak a biszfenol-A teljes körű betiltása sincs sok esély, nemhogy a biszfenolok egészére, vagy a különös aggodalomra okot adó anyagok tiltására.

Kapcsolódó
Tényleg káros, ha műanyag edényben melegítjük meg az ebédünket?
Sokaknak a hétköznapi rutin része a műanyag tárolóból való táplálkozás, azonban egyre több kutatás bizonyítja, hogy érdemes lenne ezen változtatni.

The post Évtizedek óta ugyanazokkal az anyagokkal mérgeznek minket first appeared on 24.hu.