Ha a maszk soha nem esik le, könnyen elfelejtjük, ki viseli és ki nem – a TikTok hírhedt Bold Glamour filtere nyomában
A TikTokot az elmúlt hetekben valósággal letarolta a hiperrealisztikus Bold Glamour nevű arcfilter. Cikkünkben bemutatjuk, hogy készült, mit tud és milyen következményei lehetnek a virális, mesterséges intelligenciát használó szűrőnek. The post Ha a maszk soha nem esik le, könnyen elfelejtjük, ki viseli és ki nem – a TikTok hírhedt Bold Glamour filtere nyomában first appeared on 24.hu.
Ha valaki az elmúlt hetekben pörgette a TikTokot, bizonyára találkozott legalább egy olyan videóval, amiben ilyesmi jelenet zajlik le: egy nő csodálkozva, árgus szemekkel nézi saját magát a képernyőn, esetleg tétován tapogatja az arcát, mintha nem hinné el, hogy amit lát, az a valóság. Ez annyiban érthető, hogy nem is az. Valójában a videómegosztó platformot letaroló hiperrealisztikus Bold Glamour nevű filternek köszönhető az eredmény. A filter szinte végigsöpört az alkalmazáson: megjelenése óta már több mint kilencmillió felhasználó próbálta ki. Tartalomgyártók tömegei osztották meg reakciójukat arcképük rendkívül élethűen feljavított verzióját látva. Sokakat elbűvöl az eredmény, de a posztolók nagy részét inkább rémülettel tölti el: nem feltétlenül a látvány, hanem a nagy valószínűséggel mesterséges intelligenciát használó szűrő feltételezhető negatív hatásai.
Kutyafiltertől a fotorealisztikus szerkesztésig
A közösségi oldalakon fellelhető kezdeti arcfilterek eredetileg nem szolgáltak többet ártatlan mókázásnál: kutyafüleket, szájból kiömlő szivárványt, vagy éppen valószínűtlenül nagy, mesefigurákra jellemző szemeket varázsoltak a fejünkre. Mindenki tudta, hogy nem a valóságot mutatják. A céljuk sem ez volt. Ám ez mára megváltozott. Az elmúlt néhány évben sorra jelennek meg, fejlődnek tovább és válnak megszokottá az újabb és újabb szépítő filterek, amelyek tökéletesített megjelenést garantálnak használójuk számára, legyen szó akár digitálisan meghosszabbított szempillákról, kissé elvékonyított orról vagy leheletnyivel vastagabb ajkakról. A lényeg, hogy minél észrevehetetlenebb legyen a hatás, és azt az illúziót keltse, hogy jobban nézünk ki, mint a való életben.
Ennek az illúziókeltésnek az eddigi legfejlettebb és legalattomosabb eszköze a TikTok új Bold Glamour filtere, ami mindannyiunkból más embert csinál:
Bár időnként pontatlanul, de a szűrő azonosítja, hogy használója inkább feminin vagy maszkulin vonásokkal rendelkezik, és ha férfias arcot észlel, a sminket lehagyja.
@notsophiesilva WHY AM I SCARED
♬ Boy's a liar Pt. 2 - PinkPantheress & Ice Spice
A csinosító effekt hamar terjedni kezdett a közösségi oldalon, eleinte olyan feliratokkal, mint hogy „ez a szűrő megmutatja, hogyan nézhetnél ki, ha tudnál sminkelni”, egyesek pedig magukon élcelődve azt fűzték hozzá, „ez a szűrő pillanatok alatt lerombolta az önbecsülésem”. Azután hamar fordult a kocka, és a felhasználók többségén úrrá lett a frusztráció. Míg néhányan jól elszórakoznak vele, mások elítélik a filtert, amiért egy irreális és (természetes eszközökkel) elérhetetlen szépségideált hirdet. Mostanra a Bold Glamourt tartalmazó videók feltöltőinek jelentős része felháborodásának ad hangot, mondván, a filter túl messzire ment, be kellene tiltani, de legalább is figyelmeztetést közzétenni a használata előtt.
Mesterséges intelligencia bevonásával készülhetett
A régebbi szűrők általában a kamera 2D-s képét veszik alapul, ezt képezik le egy hozzávetőleges 3D-s modellre. Ezek a filterek eltorzulhatnak vagy meghibásodhatnak, ha valami akadályozza őket, a 3D-s borítás ugyanis csak nehézkesen illeszkedik az arcra. Ezzel szemben a Bold Glamour végig természetesnek, sőt észrevehetetlennek tűnik: első blikkre nehéz megmondani, ha valaki használja (a mobilos változatban az applikáció feltünteti, ha a videókban valaki filtert használ, a TikTok weboldalán azonban ez a funkció nem él). Ráadásul más szűrőktől eltérően szinte levakarhatatlan, egyáltalán nem mozdul el a helyéről: zökkenőmentesen együtt mozog viselőjével, és még akkor sem inog meg vagy tűnik el egy pillanatra sem, ha valami az arc elé kerül, ezzel megzavarva a „vételt”. Ezt tette szóvá Singh Viki is, mikor kipróbálta a szűrőt.
Na gyerekek, ez már probléma. Nem tudod már megmondani, hogy ez egy filter. Nagyon-nagyon durva. Nézd meg! Tapogatom az arcomat, ez egy filter
– fogalmazott az énekesnő a videójában.
@singhvikiofficial Na ez a kemény!!! Tovább olvasom a teljes cikket