Hivatalos állásfoglalást kér Lánczi Tamástól a Korrupcióellenes Munkacsoport

A Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke korábban kormányzati monopóliumnak nyilvánította a korrupció elleni fellépést.

Hivatalos állásfoglalást kér Lánczi Tamástól a Korrupcióellenes Munkacsoport

A kormányzati és civil szereplőkkel felálló Korrupcióellenes Munkacsoport (KEMCS) tagjai 9 igen, 9 tartózkodás és 0 nem szavazat mellett megszavazták azt a határozatot, amely szerint a KEMCS hivatalosan is állásfoglalást kér a Szuverenitásvédelmi Hivataltól arra vonatkozóan, hogy a KEMCS civil tagjainak antikorrupciós tevékenysége megengedhető-e, avagy sérti a nemzet szuverenitását. Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke ugyanis korábban kormányzati monopóliumnak nyilvánította a korrupció elleni fellépést. 

Ahogy arról beszámoltunk, a Szuverenitásvédelmi Hivatal egyedi, átfogó vizsgálatot indított  Korrupcióellenes Munkacsoport (KEMCS) két civil tagja által képviselt szervezettel, az Átlátszóval és a Transparency International Magyarországgal szemben június végén. A Szuverenitásvédelmi Hivatal olyan adatokat és információkat is bekért, amelyek megosztása súlyos forrás- és adatvédelmi aggályokat vet fel. A KEMCS civil tagjai emiatt szolidaritási nyilatkozatot tettek, amire azonban semmilyen válasz vagy észrevétel nem érkezett.

A Hivatal elnöke, Lánczi Tamás ezt követően hivatalos minőségében részt vett egy nyilvános vitán, ahol azt mondta, a korrupció elleni küzdelem és fellépés kizárólag pártalapítás útján, megnyert választást és parlamentbe jutást követően jogszerű Magyarországon. „Ha valakinek gondja van a korrupcióval, induljon el a választáson, és ha kormányra jut, akkor fel tud lépni »a vélt vagy valós korrupció ellen«” – fogalmazott Lánczi. Szavaiból kiderült továbbá, hogy amennyiben valaki párton kívüli civilként próbál fellépni a korrupció ellen, akkor az illető (személy vagy szervezet) gyanús, felforgató, elítélendő tevékenységet folytat és sérti Magyarország szuverenitását.

A KEMCS civil tagjai számára ez az álláspont elfogadhatatlan.

A KEMCS egyetlen civil tagjában sem merült fel ugyanis, hogy politikai pályára lépjen vagy csatlakozzon valamelyik politikai párthoz. Különös tekintettel arra, hogy a KEMCS működését meghatározó törvény szerint akinek bármilyen kötődése van valamely politikai párthoz, az nem is lehet civil tagja a KEMCS-nek. A KEMCS pedig éppen azért jött létre, hogy tegyen a korrupció ellen.

A szeptember 17-én megtartott munkacsoporti ülésen ezért a KEMCS civil tagjai javaslatot terjesztettek elő, amelyben kérték a Szuverenitásvédelmi Hivatal állásfoglalását a Korrupcióellenes Munkacsoport működéséről.

„A Korrupcióellenes Munkacsoport arra kéri a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökét, hogy – a Tranzit Fesztiválon hivatalos minőségében megfogalmazott álláspontja fényében, miszerint annak, aki küzdeni akar a korrupcióval szemben, pártot kell alakítania, el kell indulnia a választásokon és amennyiben megnyeri a választásokat, akkor tud jogszerűen fellépni a korrupció ellen – hivatalosan
foglaljon állást a korrupcióellenes tevékenységben résztvevő civil résztvevőkkel kapcsolatban, különösen a Korrupcióellenes Munkacsoport civil tagjainak működésére vonatkozó részletezéssel. Fejtse ki, hogy a Korrupcióellenes Munkacsoport civil tagjainak korrupcióelleni tevékenysége, figyelemmel arra, hogy egyik civil tag sem tagja politikai pártnak és nem indul a választásokon, megengedhető-e, avagy sérti a nemzet szuverenitását.”

A jegyzőkönyv tanúsága szerint Csampa Zsolt államtitkár úgy vélte, hogy a javaslatot tartamazó napirendi pontot nem kellene a KEMCS-nek tárgyalnia. A munkacsoportnak törvényben meghatározott feladatai vannak, és egyértelmű az elmúlt időszak tapasztalatai alapján, hogy egy szakmai és nem politikai szervezet. A kormányzat oldal képviselői nem szeretnének politikai állásfoglalást tenni a kérdésben – tette hozzá.

A civilek azonban hangsúlyozták, hogy a nyilatkozatot Lánczi Tamás hivatali minőségében tette, az előterjesztett civil javaslat pedig nem általános, elvi kérdésre, hanem konkrét kijelentésre vonatkozik.

A munkacsoport jelen lévő tagjai végül 9 igen, 9 tartózkodás és 0 nem szavazat mellett elfogadták a határozatot.

A Korrupcióellenes Munkacsoport így hivatalosan is állásfoglalást kér a Szuverenitásvédelmi Hivataltól arra vonatkozóan, hogy a KEMCS civil tagjainak korrupcióelleni tevékenysége – figyelemmel arra, hogy egyik civil tag sem tagja politikai pártnak és nem indul a választásokon – megengedhető-e, avagy sérti a nemzet szuverenitását.

Nyitókép: Átlátszó montázs

Source