Izrael azt szeretné, hogy az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének ne legyen szerepe Gázában a háború után

Az UNRWA vezetője pénteken közölte, hogy szerződést bontottak azokkal, akikkel kapcsolatban felmerült, hogy közük lehet a terrortámadáshoz, és vizsgálat is indult. Több ország, köztük a legnagyobb finanszírozó, az USA is bejelentette, hogy felfüggeszti a támogatását.

Izrael azt szeretné, hogy az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének ne legyen szerepe Gázában a háború után

Izrael azt szeretné, hogy az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNRWA) ne legyen semmilyen szerepe Gázában a háború után – reagálta Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter arra, hogy a gyanú szerint az ENSZ-ügynökség egyes munkatársainak közük volt az Izrael ellen tavaly október 7-én elkövetett terrortámadáshoz.

Az izraeli kormány garantálni akarja, hogy az UNRWA „ne képezze részét a megoldásnak” a palesztin területen, és Kac a közleményében arra is kitért, hogy szerinte az UNRWA-nak minden tevékenységével fel kellene hagynia.

Az UNRWA vezetője pénteken közölte, hogy azonnali hatállyal szerződést bontottak azokkal, akikkel kapcsolatban felmerült, hogy közük lehet a terrortámadáshoz, és vizsgálat is indult. A vádak nyilvánosságra kerülése után több ország, köztük a legnagyobb finanszírozó, az USA is bejelentette, hogy felfüggeszti az UNRWA támogatását. Nem sokkal később hasonló bejelentést tett, és ideiglenesen leállította az UNRWA támogatását Finnország, Olaszország és az Egyesült Királyság is.

A Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) főtitkára, Husszein es-Sejk szerint a palesztinoknak az „izraeli agresszió” közepette jelenleg égető szüksége van az UNRWA támogatására. „Arra kérjük a támogatás leállításáról döntő országokat, hogy vizsgálják felül elhatározásukat” – írta Sejk, aki szerint az UNRWA támogatásának megszüntetése politikai és humanitárius kockázattal jár.

A Gázai övezetet uraló Hamász arra szólította fel az ENSZ-t és a nemzetközi közösséget, hogy „ne engedjenek az izraeli fenyegetéseknek és zsarolásnak”, egyúttal azzal vádolta meg Izraelt, hogy minden nemzetközi segélytől el akarja vágni a gázaiakat.

A Hamász október 7-én hajtott végre összehangolt terrortámadást Izrael déli részén, az offenzívában 1200 ember meghalt, és több mint 3000 megsebesült. A szervezet Gázába hurcolt 240 túszt, akik közül azóta százat elengedett. Izraeli források szerint 132-en még mindig az övezetben raboskodnak, 28-an pedig feltehetően már halottak. Válaszul Izrael hadműveletet indított a Hamász felszámolására. A gázai háború palesztin halottjainak száma időközben már meghaladta a 26 ezret. (BBC, MTI)