Januártól jön a rendszerváltás az egészségügyben – erre készüljön minden magyar

2024 januárjától jelentős átalakulás indul az egészségügyben, amely több mint 2 milliárd forint értékű beruházást foglal magában.   A kórházak és orvosi rendelők informatikai rendszereit egységesíteni fogják, a fejlesztést a T-Systems valósítja meg, és az új rendszer e-MedSol néven fog futni. A váltás célja az eddig piaci alapon működő, eltérő rendszerek felváltása egy központosított, egységes […] The post Januártól jön a rendszerváltás az egészségügyben – erre készüljön minden magyar appeared first on Tudasfaja.com.

Januártól jön a rendszerváltás az egészségügyben – erre készüljön minden magyar

2024 januárjától jelentős átalakulás indul az egészségügyben, amely több mint 2 milliárd forint értékű beruházást foglal magában.

 

A kórházak és orvosi rendelők informatikai rendszereit egységesíteni fogják, a fejlesztést a T-Systems valósítja meg, és az új rendszer e-MedSol néven fog futni.

A váltás célja az eddig piaci alapon működő, eltérő rendszerek felváltása egy központosított, egységes informatikai platformmal.

Mi változik?

Az új e-MedSol rendszer bevezetése jelentős változásokat hoz az állami egészségügyi intézmények számára. A váltásra vonatkozó jogszabályokat már kihirdették, és a folyamat várhatóan 2024 januárjában veszi kezdetét, amely 3-6 hónapot vesz majd igénybe.



Ez alatt az időszak alatt a betegek adatait át kell vinni az új rendszerbe, amely az egészségügyi informatikai rendszerek kétharmadát fogja érinteni.

A rendelet egyelőre csak az állami kórházakra és azok rendelőintézeteire vonatkozik, míg az egyházi, önálló, önkormányzati rendelők, illetve az egyetemek nem tartoznak az egységesítés hatálya alá.

Az egységesítés szükségessége

Takács Péter, egészségügyért felelős államtitkár, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők konferenciáján érvelt az egységesítés mellett. Elmondása szerint tarthatatlan, hogy a vármegyei irányító kórházakban működő rendszerek eltérnek az alájuk tartozó városi kórházak informatikai rendszereitől.



Ez akadályozza az adatok megfelelő áramlását és a hatékony működést. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a központosított rendszer bevezetése javítja majd az ellátás hatékonyságát és az adatkezelést.

Bár az ágazat beszállítói elismerik az egységesítés szükségességét, néhányan úgy vélik, hogy vármegyénkénti egységesítés is elegendő lenne, és egy ilyen fokozatos megközelítés jobban segítené a zökkenőmentes átállást.

Kihívások és veszélyek

Az új rendszer bevezetése nem csak költséges, hanem technikai és szervezési kihívásokkal is jár. Az egyik legnagyobb kihívás, hogy az egészségügyi dolgozóknak meg kell tanulniuk használni az új rendszert, miközben folyamatosan biztosítani kell a betegellátást.



Emellett az adatátvezetés bonyolult folyamat lehet, különösen, ha az eddig használt rendszerek üzemeltetőit nem vonják be az átállásba, ahogy a Népszava jelentette.

Az ilyen helyzet adatvesztést is eredményezhet, amely súlyosan befolyásolhatja az ellátás minőségét és folyamatosságát.

Az átállás jelentősége

Az új rendszer bevezetése nagyban megváltoztathatja az állami kórházak és rendelők működését, és hosszú távon jelentős előnyökkel járhat az adatkezelés és az egészségügyi szolgáltatások szempontjából.



Ugyanakkor a zökkenőmentes átállás biztosítása, az adatvesztés elkerülése és a dolgozók megfelelő képzése elengedhetetlen ahhoz, hogy az e-MedSol valóban javítsa az ellátás minőségét és hatékonyságát.

A következő hónapokban az egészségügyi rendszer számos szereplője fogja figyelemmel kísérni, hogyan alakul a központosítás folyamata, és hogyan sikerül megbirkózni az átállás kihívásaival.

The post Januártól jön a rendszerváltás az egészségügyben – erre készüljön minden magyar appeared first on Tudasfaja.com.