Közérthető tudomány, elérhető kutatók

Az 1800-as évek óta egyre hosszabb és hosszabb életre számíthatnak az emberek. Ezt azonban nem követte pontosan az, hogy az … The post Közérthető tudomány, elérhető kutatók appeared first on csaladilap.hu.

Közérthető tudomány, elérhető kutatók

Az 1800-as évek óta egyre hosszabb és hosszabb életre számíthatnak az emberek. Ezt azonban nem követte pontosan az, hogy az életük mekkora részét töltik egészségben. Egy biztos: tovább élünk ma, mint régen, de életünk nagyobb részét töltjük valamilyen betegséggel küzdve. Ez hatalmas terhet ró az elöregedő társadalmakra: míg az 1950-es években 9 aktív munkavállaló tartott el egy idős embert, ma az a szám közelebb áll a 2-höz. E téma köré szerveződött a legutóbbi Science Cafe Szegeden.

A HCEMM Kutatóintézet küldetése, hogy olyan terápiás és diagnosztikai eljárásokat fejlesszen ki, melyek elősegítik az egészséges öregedést. A kutatáson túl a HCEMM azonban feladatának tekinti a tudományos ismeretterjesztést is. Ennek jegyében HCEMM Science Café néven indított rendezvénysorozatot, amelynek legutóbbi eseményére 2024. február 22-én került sor Szegeden.

A tegnapi eseményen Dr. Juhász Szilvia, a Rák Mikrobiom Kutatócsoport vezetője a daganatos betegségek és a bélrendszerben élő baktériumok, illetve a táplálkozás közötti kapcsolatokról beszélt közérthetően, mégis hitelesen. Előadásával rávilágított arra, hogy minden ember szervezetében élnek különféle mikroorganizmusok, melyek között vannak hasznosak és vannak olyanok is, amelyek káros egészségügyi folyamatokat indíthatnak el. Előadásában kiemelte, hogy a helyes táplálkozás támogatja a hasznos mikroorganizmusokat és segít kiszorítani a kártevőket.

Dr. Farkas Eszter, a HCEMM-SZTE Agyi Keringés és Metabolizmus Kutatócsoport vezetője a sztrókról tartott előadást, mely Magyarországon az egyik legtöbb halálesetet okozó betegség. Hangsúlyozta annak a fontosságát, hogy a hirtelen megjelenő tüneteket a beteg környezetében lévők minél gyorsabban ismerjék fel, ami jelentősen növelheti a túlélési esélyeket. Kutatása sztrókon átesett betegek teljesebb felépülését is segítheti.

Kiss Nóra, a HCEMM kommunikációs és PR menedzsere hangsúlyozta: „Különösen nagy öröm, hogy a szegedi Science Café teltházas lett, hiszen a HCEMM központja is a délalföldi városban van. Tekintettel az óriási érdeklődése, nemzetközi szinten elismert kutatóinkkal még az idei évben ellátogatunk Budapestre, Debrecenbe és Pécsre is, hogy minél szélesebb körben, közérthető módon adjunk tájékoztatást a legfrissebb kutatási eredményekről az egészségmegőrzés terén. ”

A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Center of Excellence for Molecular Medicine – HCEMM) egy több létesítményben működő intézet, amelynek kutatói úttörő eljárások és terápiás módszerek fejlesztésével járulnak hozzá az egészségesebb öregedéshez. A HCEMM Program jelenleg többek között a H2020 Teaming Projekt támogatásával működik, melynek keretei között a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont a heidelbergi székhelyű EMBL-lel, mint partnerintézménnyel dolgozik együtt. A magyar kormány támogatása szintén elengedhetetlen a HCEMM működéséhez, ez jelenleg a Tématerületi Kiválósági Program és a Nemzeti Laboratóriumok Program projektjein keresztül valósul meg. A HCEMM célja, hogy az akadémiai és ipari területek között közvetítve, a molekuláris orvostudomány legújabb eszközein keresztül hozzájáruljon az öregedő magyar népesség életminőségének javításához, és az egészségügyi ellátás költségeinek csökkentéséhez. A szervezet sokrétű munkáját a szegedi székhelyű HCEMM Nonprofit Kft. irányítja.

The post Közérthető tudomány, elérhető kutatók appeared first on csaladilap.hu.