Másodfokon is pert nyertünk a dunavarsányi mézüzem uniós támogatásának ügyében

A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.

Másodfokon is pert nyertünk a dunavarsányi mézüzem uniós támogatásának ügyében

Két évvel ezelőtt a kormány 970 millió forint európai uniós támogatást adott a „Mézfeldolgozó fejlesztése a Fulmer GmbH dunavarsányi üzemében” című projektre. A Magyar Államkincstár azonban nem volt hajlandó kiadni a kapcsolódó iratokat, ezért pert indítottunk értük. Nyáron első-, most pedig másodfokon is nyertünk. A bírósági ítélet szerint „a támogatás igénybe vevőjének számolnia kell a közpénz felhasználása során a nyilvánosság ellenőrzésével”.

Februárban cikksorozatban foglalkoztunk az ukrán méz behozatali tilalmának eltörlésével: írtunk a méhészek csalódottságáról, valamint Nagy István agrárminiszter és az Aranynektár Kft. régi kapcsolatáról, lehoztuk a cég tulajdonosának és a Mézkiszerelők Egyesületének véleményét a témáról, továbbá átböngésztük a magyar és az EU-s statisztikákat is. Így került a látókörünkbe az Aranynektár tulajdonosának német cége, melynek dunavarsányi telephelye a közel 1 milliárd forintos támogatást kapta.

A kormányzati honlapon azonban semmiféle tájékoztatás nincs arról, hogy pontosan milyen beruházásra kapta a Fulmer GmbH a 970 millió forintos uniós támogatást. Ezért annak érdekében, hogy többet tudjunk meg a támogatott projektről, közadatigénylésben kértük ki az ügyben illetékes Magyar Államkincstártól (MÁK)

  • a Fulmer GmbH Magyarországi Fióktelepe által benyújtott támogatási kérelmet,
  • a projekt támogatásáról szóló döntést,
  • és a projekt támogatói okiratát.

Adatigénylésünkre azonban a MÁK nem adta ki a kért iratokat. Azt írták, hogy a dokumentumok „nem nyilvános” támogatási adatnak minősülnek, amiket nem lehet csak úgy kiadni egy sima adatigénylésre bárkinek. Nem értettük egyet ezzel az elutasítással, hiszen közpénzes támogatásról van szó, ezért pert indítottunk a papírokért.

Az elsőfokon eljáró Fővárosi Törvényszék tavasszal a kért iratok kiadására kötelezte az Államkincstárt. A bíróság szerint a közérdekű adatok nyilvánosságát szabályozó Infotörvény értelmében az általunk kért támogatási adatok közérdekű adatnak minősülnek. Az ítélet szerint: „A közpénzek felhasználásának átláthatósága kiemelt közérdek.”

Az Államkincstár azonban fellebbezett az elsőfokú ítélet ellen: a MÁK fellebbezésében többek között azt írta, hogy „a közös agrárpolitikának jelentős a költségvetése, amely csak akkor tud célt érni, ha a támogatás igénybevételére hajlandóság van. Ehhez szükség van az igénybe vevő bizalmára, a kiszámíthatóságra, beleértve azt is, hogy mely adatok nyilvánosságával és melyek bizalmasságával kell számoljon az igénybe vevő”. Magyarán, ha kiadják a támogatások iratait, akkor esetleg nem mernek majd támogatást kérni a cégek.

A másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék azonban helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, és a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos uniós támogatásához kapcsolódó iratok kiadására kötelezte az Államkincstárt. Az ítélet szerint

„a közpénzt felhasználó, támogatást igénybe vevő gazdasági szereplőknek számolniuk kell a nagyobb átláthatósággal”.

Azt is megjegyezte a másodfokon eljáró bíróság, hogy a MÁK-nak bizonyítania kellett volna az adatmegtagadás indokoltságát és jogszerűségét, de ezt nem tette. Csupán azt közölte, hogy az általunk kért iratok „nem nyilvános” támogatási adatok. Nem hivatkozott az Államkincstár sem üzleti titokra, sem döntéselőkészítésre – ám, ha hivatkozott volna azokra, akkor is bizonyítania kellett volna ennek megalapozottságát.

Erdélyi Katalin

Címlapkép: A dunavarsányi mézüzem átadása 2022 novemberében: Bóna Zoltán (Fidesz) országgyűlési képviselő, Gergőné Varga Tünde (Fidesz) akkori polgármester, Fulmer Ferenc, a mézüzem tulajdonosa és Nagy István agrárminiszter (fotó: Dunavarsányi Önkormányzat/Facebook)

Source