Mire figyeljünk, ha füstérzékelőt szerelünk fel otthon? – 5 jótanács a helyes elhelyezéshez és használathoz
A füstérzékelő ma már nem csupán plázákban, kávézókban és közintézményekben számít alaptartozéknak, hanem egyre több otthon és az ott élők … The post Mire figyeljünk, ha füstérzékelőt szerelünk fel otthon? – 5 jótanács a helyes elhelyezéshez és használathoz appeared first on csaladilap.hu.
A füstérzékelő ma már nem csupán plázákban, kávézókban és közintézményekben számít alaptartozéknak, hanem egyre több otthon és az ott élők biztonságáért is felel. Egyáltalán nem mindegy azonban, hogy a lakás mely pontjára és hogyan szereljük fel a készüléket – ehhez adunk most néhány hasznos tippet.
1. A biztonság a kiválasztásnál kezdődik: megfelelő erősségű fény- és hangjelzést szolgáltasson a készülék, hogy éjjel, álmunkból is felébresszen tűz esetén.
2. A leggyakoribbnak számító optikai füstérzékelőket optimálisan a mennyezetre, a helyiség középpontjához közel kell felszerelni, de a hőt kibocsátó lámpától legalább fél méterre kell helyezni. Mindig kövessük a használati utasítást, amelyben leírják, mekkora a jó működéshez minimálisan szükséges felszerelési távolság a helyiség sarkaitól, illetve az az oldalfalaktól mérve (megakadályozandó, hogy a szoba sarkaiban mozdulatlanul álló levegő vagy a világítótestek hője megakadályozza a tűz időben történő észlelését).
3. Amennyiben többszintes a lakás, akkor vagy több készüléket, vagy pedig a lépcsőnél elhelyezett kombinált hő- és füstérzékelőt érdemes használni.
4. A konyha és a fürdőszoba nem az optikai érzékelők terepe, mert a pára és a vízgőz megakadályozhatja a hatékony működést.
5. Abban az esetben, ha van olyan tűzveszélyes helyiség a lakásban, ahol magas a szálló por koncentrációja (például műhely), oda is inkább hőérzékelőt tegyünk.
Technológiával a füstmentes otthonokért
A tűzmegelőzést középpontba helyező társadalmi edukációs kampány célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét az égés és a füst problémájára, azok káros következményeire, miközben információkkal, érzékenyítéssel és technológiai eszközökkel segít a tűz- és baleset-megelőzésben. A hiánypótló kezdeményezést három együttműködő partner, a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ), a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) és a fustmentes.hu hirdette meg tavaly májusban.
Mivel nemcsak egészségügyi és környezeti szempontból fontos a füstmentes élet, hanem a biztonságunk érdekében is, rendkívül lényeges erre a társadalmi problémára felhívni a figyelmet. Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a mai napig komoly problémákat okoz például a lakásban történő cigarettázás, az ágyban dohányzás pedig az otthonokban keletkező tűzesetek jelentős részéért felel.
Az égés és a füst az élet számos területén okoz hatalmas károkat, ahogyan a dohányzás is. A legjobb természetesen, ha egyáltalán nem dohányzunk, vagy ha már dohányzunk, akkor minél előbb szokjunk le, hiszen csak így kerülhetők el teljes mértékben a dohányzás okozta ártalmak, emellett a tűzesetek előfordulásának kockázatát is jelentősen csökkentjük. A le nem szokó dohányosok számára léteznek olyan égés és füst nélkül működő technológiák, amelyek az égés hiányában lényegesen kevesebb káros anyagot bocsátanak ki, mint a hagyományos dohánytermékek, ezért érdemes ezekről tájékozódni. Ilyen például többek között a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, az e-cigaretta vagy a dohányhevítéses technológia. Ezek használata nem jár égéssel, így nem keletkezik füst sem, amely az égés során keletkező káros anyagok miatt a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek fő oka. A legjobb megoldás természetesen – mind az egészségünk, mind a környezetünk és biztonságunk érdekében –, ha egyáltalán nem dohányzunk.
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, amely a Philip Morris Magyarország Kft. hozzájárulásával készült.
Füstmentes kvíz
10 kérdés és válasz
Tesztelje tudását a dohányzás ártalmairól és a füstmentes életforma fontosságáról. Válassza ki a három válaszlehetőség közül a megfelelőt.
1. Kikre lehet ártalmas a dohányzás?
a. Csak a dohányzókra, hiszen ők szívják a füstöt.
b. A dohányosokra és a környezetükben élőkre egyaránt.
c. Senkire sem ártalmas.
2. A magyar lakosság hány százaléka dohányzik naponta?
a. 25,8 százalék
b. 17,8 százalék
c. 40,2 százalék
3. Mely országban a legmagasabb a cigaretta-fogyasztók aránya a népességben az EU-ban?
a. Magyarország
b. Bulgária
c. Németország
4. Mely országban a legalacsonyabb a dohányosok aránya a népességben az EU-ban?
a. Spanyolország
b. Svédország
c. Írország
5. Mennyi ember hal meg évente Magyarországon a dohányzáshoz köthető betegségek következményeként?
a. Körülbelül 5 ezer
b. Körülbelül 17 ezer
c. Körülbelül 28 ezer
6. Mely tényezők a dohányzással kapcsolatos megbetegedések elsődleges kiváltói?
a. Elsősorban a nikotin felelős a dohányzással kapcsolatos megbetegedésekért.
b. Az égés során keletkező füst és kátrány felelős elsősorban a dohányzással kapcsolatos megbetegedésekért.
c. A dohányzás önmagában nem okoz semmiféle megbetegedést.
7. Mennyi káros vagy potenciálisan káros vegyi anyag van a dohányfüstben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatala szerint?
a. 11
b. 38
c. 93
8. Milyen hatása van a nikotinnak a szervezetre?
a. A nikotin az elsődleges kiváltója a dohányzással kapcsolatos betegségek kialakulásának.
b. Kizárólag nyugtató hatása van.
c. Erős függőséget okozó anyag, ami többek között megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást is.
9. Mely állítás igaz a füstmentes technológiákra?
a. Égés és füst nélkül működnek, így alacsonyabb károsanyag-kitettséggel járnak. Vannak olyan égés nélkül működő füstmentes alternatívák, amelyek a cigarettánál akár 70-95%-kal kevesebb káros anyagot bocsátanak ki.
b. A füstmentes technológiák használatával gyakorlatilag ugyanazt az eredményt érhetjük el, mintha egyáltalán nem használnánk nikotin- és dohány tartalmú termékeket.
c. Ezek a technológiák nem tartalmaznak sem dohányt, sem nikotint.
10. Kinek jelenthet alternatívát a füstmentes technológiák használata?
a. Azoknak a felnőtt dohányzóknak, akik le akarnak szokni.
b. Azoknak a felnőtt dohányzóknak, akik az ismert egészségügyi kockázatok ellenére is folytatják a dohányzást.
c. Akik már unják a hagyományos dohánytermékeket, és valami változatosságra vágynak.
11. Mit tehetnek a dohányzással kapcsolatos ártalmak csökkentéséért azok, akik az ismert egszségügyi kockázatok ellenére is folytatják a dohányzást?
a. Fogyasszanak több folyadékot.
b. Hiteles forrásból tájékozódhatnak az ártalomcsökkentésről.
c. Nem tehetnek semmit.
12. Hogyan csökkenthetjük a dohányzás ártalmait a leghatékonyabban?
a. Mértékkel fogyasztjuk a különböző dohánytermékeket.
b. Alacsonyabb nikotintartalmú terméket választunk.
c. Ha el sem kezdjük a dohányzást vagy, ha már dohányzunk, akkor mielőbb leszokunk róla.
13. Hogyan lehet a leginkább minimalizálni az egészségügyi kockázatot?
a. Hosszú távon csak a nikotin- és dohány tartalmú termékek végleges elhagyásával csökkenthetőek 100%-ban a dohányzás ártalmai.
b. Füstmentes alternatívára váltani.
c. Ritkábban rágyújtani.
A helyes megoldás: 1./B, 2./A, 3./B, 4./B, 5./C, 6./B, 7./C, 8./C, 9./A, 10./B, 11./B, 12./C, 13./A.
A füstmentes kvíz társadalmi célú reklám, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
The post Mire figyeljünk, ha füstérzékelőt szerelünk fel otthon? – 5 jótanács a helyes elhelyezéshez és használathoz appeared first on csaladilap.hu.