Nagy bejelentést tett az MVM a szarvasi földrengésről

Egy Békés vármegyei – Szarvas, Kondoros, Mezőberény és Gyomaendrőd települések által bezárt – négyszögben a közelmúltban egy hét alatt összesen 99 földrengés pattant ki, amelyek okát sokan a környéken zajló emberi tevékenységben látják. Ahogy arról a Blikk beszámolt, egyes tudományos feltételezések szerint az augusztusi békési földrengéseket emberi tevékenység, a régióban tavasszal megkezdett szénhidrogén-kutatás, a fúrások, a […] The post Nagy bejelentést tett az MVM a szarvasi földrengésről appeared first on Tudasfaja.com.

Nagy bejelentést tett az MVM a szarvasi földrengésről

Egy Békés vármegyei – Szarvas, Kondoros, Mezőberény és Gyomaendrőd települések által bezárt – négyszögben a közelmúltban egy hét alatt összesen 99 földrengés pattant ki, amelyek okát sokan a környéken zajló emberi tevékenységben látják.

Ahogy arról a Blikk beszámolt, egyes tudományos feltételezések szerint az augusztusi békési földrengéseket emberi tevékenység, a régióban tavasszal megkezdett szénhidrogén-kutatás, a fúrások, a földfelszín alatti gázmezők kitermelése okozhatta.

Lapunknak nemrégiben Győri Erzsébet, a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet szeizmológusa beszélt a jelenlegi helyzetről, most pedig az MVM is kiadott egy közleményt az ügy kapcsán.

Mint írják, a Corvinus projektben részt vevő vállalatok, az MVM CEEnergy Zrt. és a Horizon General LLC. kijelentik, hogy semmiféle összefüggés nincs a Corvinus projekt és az elmúlt hetekben regisztrált magyarországi földrengések között. A feltételezés egyebek mellett a helyszínek közötti távolság miatt és a békési gázmezőn folyamatosan végzett kötelező mérések szerint is téves, alaptalan.



„A földrengés által érintett terület és a Nyékpuszta mező egymástól teljesen eltérő geológiai képződményekben helyezkedik el. A földrengés epicentruma aljzati képződményben, míg a Nyékpuszta mező Miocén korú üledékes kőzetben található. A Corvinus projekt és a földrengések közötti összefüggés a fúrás helyszínétől való távolság és a fúrások mélysége alapján is teljességgel kizárt.



A regisztrált földrengések Szarvas környéki epicentruma légvonalban 40-50 km távolságban van a Nyékpuszta mezőtől. A Corvinus projektben folyó tevékenység esetleges szeizmikus hatása ilyen távolságból elképzelhetetlen.A regisztrált földrengések mélysége legalább 10 kilométerre becsülhető. Ezzel szemben a Corvinus projektben végzett tevékenység jóval sekélyebben, 4 kilométeres mélységben zajlik. A jelentős mélységkülönbség is kizárja a Corvinus projekt feltételezett érintettségét a földrengések kialakulásában. Ezt a munkálatok során folyamatosan végzett ellenőrző mérések is alátámasztják” –írták a közleményben.

The post Nagy bejelentést tett az MVM a szarvasi földrengésről appeared first on Tudasfaja.com.