Nem tudni, mire költött 182 millió állami támogatást a Tudásfa fenntartója az ÁSZ szerint
Az iskola fenntartójáról megállapították, hogy 2017-2018-ban nem biztosította a költségvetési támogatás felhasználásának ellenőrizhetőségét.
2021-ben több olyan korlátolt felelősségű társaságot is vizsgált az Állami Számvevőszék, amely köznevelési intézményt tartott fenn. A Tudásfa Felnőttoktatási Gimnázium és Általános Iskola fenntartójáról megállapította, hogy 2017-2018-ban nem biztosította a költségvetési támogatás felhasználásának ellenőrizhetőségét. Abban az időszakban a Tudásfát fenntartó kft. 182 millió forint állami támogatást kapott köznevelési feladatok ellátására.
Összesen 22 olyan gazdasági társaságot vizsgált az Állami Számvevőszék (ÁSZ), amelyek köznevelési intézményt tartanak fenn. Az ÁSZ azt akarta megállapítani, mennyire átláthatóan és elszámoltathatóan használták fel közpénzeket az államháztartáson kívüli szervezetek közfeladataik ellátásakor.
Az ellenőrzéskor kiderült, hogy a 22 intézményfenntartó közül 20 nem biztosította a felhasznált közpénzekre vonatkozó gazdálkodásának átláthatóságát 2018-ban. „Ezen intézményfenntartók esetében
felmerül annak a kockázata,
hogy a jövőben a kapott támogatásokat nem szabályszerűen használják fel, és a közpénzeket nem átláthatóan kezelik” – áll az ÁSZ jelentésében.
Nem megfelelő részletesség
A vizsgált intézmények között volt a Tudásfa Felnőttoktatási Gimnázium és Általános Iskola is, ami 2016 és 2018 között több mint 260 millió forint közpénzt kapott köznevelési feladatok ellátására.
ÁSZ JELENTÉS Nem Állami Humánszolgáltatók Ellenőrzése by makai on Scribd
Az ÁSZ megállapításai szerint a 2016-os évben nem találtak szabálytalanságot az iskolát fenntartó Tudásfa Oktatási Nonprofit Kft.-nél, ám a 2017-18-as évben már igen: a szabályozás ellenére nem gondoskodott olyan nyilvántartás kialakításáról, amelyből egyértelműen megállapítható lett volna, hogy a kapott támogatást milyen célra használta fel.
Visszavonta a Pest Vármegyei Kormányhivatal a Tudásfa Gimnázium és Általános Iskola működési engedélyét, és törölte a nyilvántartásból a szabálytalan működés miatt. A hivatal megállapította, hogy az iskola nem rendelkezik a működéshez szükséges pénzügyi eszközökkel, fiktív tanulói jogviszonyok alapján igényelt állami támogatást, és olyan pedagógusokat is lejelentett, akik soha nem tanítottak az iskolában. A Magyar Államkincstár februárban vonta meg a működési támogatást az intézménytől, mire az iskola igazgatója, Sajóhelyi Gábor a diákoktól kért pénzt a további működéshez (tervéről azonban elállt). Egy másik alkalommal a hivatal pénzbírságot szabott ki az intézményre, valamint megvonta az érettségiztetési jogát is. A Tudásfát fenntartó kft. ellen a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóságának Vizsgálati Osztálya nyomoz. A szövevényes ügy sok diákot érint: az iskola adatai szerint a 16 feladatellátási helyén összesen több, mint ezer diák tanult, a legtöbben a 11. és 12. évfolyamba jártak. Nekik a megszűnés miatt tanulmányaik folytatásához új iskolát kellett keresniük, ám a bizonyítványok és törzslapok kiadását a Tudásfa egyes esetekben a megkésett kommunikációval hátráltatta – volt, aki csak szeptemberben tudott iskolát váltani.
A Tudásfa vitatta a jelentésben foglaltakat
Az ÁSZ jelentésére a Tudásfa Nonprofit kft. akkori ügyvezetője írásbeli észrevételezéssel reagált. Úgy érvelt, hogy a kft. a közpénzt alapfeladatai ellátására kapta, és mivel egy ilyen alapfeladatot lát el (gimnáziumi oktatás), ezért a Számviteli törvényben meghatározottakkal ellentétben nincs szükség a könyvvezetést tovább részletezni.
Az ügyvezető arra kérte az Állami Számvevőszéket, hogy fogadja el ezen álláspontját, igazolja a fenntartó gazdálkodásának szabályszerűségét és korrigálja a jelentés-tervezetben a kft-re vonatkozó megállapításokat.
Az ÁSZ azonban nem fogadta el az ügyvezető érvelését, hiába igyekezett a fenntartó más szervezetek által végzett ellenőrzések eredményeit is bizonyítékként felhasználni. A Számvevőszék tájékoztatása szerint hatósági jogkör hiányában nem szabott ki büntetést a Tudásfát fenntartó kft.-re, és nem kezdeményezte az állami támogatás felfüggesztését sem.
Kérdéseinket elküldtük a Tudásfának is, ám választ cikkünk megjelenéséig nem kaptunk.
Szabó-Gödri Rita
A címlapkép illusztráció (forrás: Sunganga/Pixabay)