Összeomlott az egész korábbi életünk — adatvizualizációk a Covid hatásairól
Nőtt a munkanélküliség, az infláció, de a gyilkosságok és a szexuális erőszakok száma, valamint az alkoholizmus is a koronavírus-járvány miatt.

Öt éve, hogy elkezdődött Magyarországon a koronavírus-járvány első hulláma, és ez sosem látott módon változtatta meg az emberek életét. Interaktív ábrákon gyűjtöttük össze a COVID okozta kiugrásokat a hazai statisztikákban.
2020 márciusában Orbán Viktor bejelentette az első kijárási korlátozásokat. Bezárt iskolák, szórakozóhelyek, vendéglátóegységek, és a turizmus teljes leállása. Idősek otthonát, kórházakat látogatni tilos volt, az emberek csak alapos indokkal (munkába, sportolni vagy kutyát sétáltatni) mehettek ki, a későbbi hullámok idején pedig még szigorúbb szabályok léptek életbe. Az egész világgazdaság összeroppant, a globális kereskedelmi láncok leálltak, áruhiány alakult ki, mindez pedig a hazai statisztikákon is meglátszik.
Összeomlott gazdaság
A bezárások hatására jelentősen növekedett a munkanélküliség, a forint bezuhant, az államadósság pedig az egekbe repült. A 2022-23-as recesszió és a 25 százalékos magyar infláció jelentős mértékben a koronavírus-járvány idején hozott gazdasági intézkedéseknek tehető be. Az akkori gazdaságpolitika hatása a mai napig érződik, és a pandémia alatt alkalmazott árstopokat a kormány ismét rebesgeti.
A kijárási korlátozások nem csak az anyagi világunkat változtatták meg, hanem a társas kapcsolatainkat is — amiből persze egyesek rengeteget profitáltak. Miközben a világ jókora része egzisztenciális válságtól szenvedett, a szeretteinkkel csak online kommunikálhattunk és az oktatás is átállt távüzemmódra. Emiatt a felhasznált digitális alkalmazásokat gyártó techcégek részvényei soha nem látott magasságokba repültek.
Nagyobb magány, több erőszak
Mivel otthon kellett maradnunk, számos dolgot magunknak kellett megoldanunk, amihez a Google segítségét kértük. A magány és a kutyasétáltatás részleges szabadsága érdekében új kiskedvenceket is beszereztünk. A bezártság és a társadalmi feszültség lecsapódtak a másokkal való viszonyainkban is: megugrott a gyilkosságok, és a szexuális, valamint családon belüli erőszakok száma, de nőtt a magyar társadalomban az alkoholizmus és a depresszió mértéke is.
A vírusos fertőzésektől és a másik embertől mint potenciális terjesztőtől való félelem továbbra is megmaradt: még mindig jóval kevesebben utaznak tömegközlekedéssel, mint a járvány előtt. A házasságkötések és a születések száma is erőteljesen lecsökkent, ami a Covid okozta nehezebb gazdasági környezettel is magyarázható.
A koronavírus-járvány, mégha azt hisszük, már el is feledkezhetünk róla, számos aspektusát megváltoztatta az életünknek. A gazdasági és pszichés hatásokat csak történelmi távlatból láthatjuk tisztán, de az biztos, hogy már soha nem lesz minden olyan, mint a pandémia előtt.
A teljes interaktív anyagot az Átló oldalon lehet elolvasni:
Kiss Soma – Szabó Krisztián