Öt idei korrupciógyanús ügy, ami a hatóságok szerint teljesen rendben van
Több olyan korrupciógyanús esetet is bemutattunk idén, amelyek valamilyen úton a hatóságoknál landoltak. Nyomozás azonban egyiknél sem lett.

Idén több mint 20 millió forint bírságot szabtak ki a hatóságok az általunk feltárt és bejelentett esetek kapcsán. Volt azonban több olyan ügy is, amelyeket valamiért nem találtak elég gyanúsnak, ezért alaposabban kivizsgálni sem voltak hajlandók. Ezeket mutatjuk most be.
Mészáros Lőrinc egyik érdekeltsége elnyerte a Mészáros Lőrinc másik érdekeltsége által kiírt tendert. Ez azonban nem jogsértő. Ahogyan az sem, hogy a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság úgy írt ki egy közbeszerzést, hogy már a felhívásnál meg tudtuk mondani, ki nyeri majd el. Szintén nem láttak nyomoznivalót egy több sebből vérző 82 milliárdos eljárásnál sem, és Mészáros cégeinek furcsa győzelmei sem akadtak fenn a rostán.
1, Mészáros egyik zsebéből a másikba
A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó OPTESZ OPUS Zrt. két autós tenderét is a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Mészáros M1 Kft. nyerte el. Annak, hogy az ország leggazdagabb embere nem csak egyszerűen „egyik zsebéből a másikba pakolta át a pénzt”, hanem közbeiktatott két közbeszerzési eljárást, az az oka, hogy az OPTESZ közszogáltatást végez, így a közbeszerzési szabályok szerint kötelessége a nyílt versenyeztetés. A két tender értéke összesen nettó 5,4 milliárd forint volt. Rákérdeztünk a jelenségre a Közbeszerzési Hatóságnál, amely szerint azonban nem állt fenn az összeférhetetlenség.
2, Előre tudni lehetett, ki fog nyerni
Polt Péter legfőbb ügyész feljelentésként értékelte a DK-s Vadai Ágnes országgyűlési képviselő kérdését, amely arra vonatkozott, történt-e jogsértés a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság egyik tenderének kiírása és lebonyolítása során. Az érintett közbeszerzési eljárásról lapunk írta meg, hogy már a felhívás közzétételekor meg lehetett jósolni, ki fogja elnyerni a tendert. Igazunk is lett: a kormányközeli B+N Referencia Zrt. lett a befutó. Ez pedig felvetette annak gyanúját, hogy kiírás több okból is versenykorlátozó lehetett. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda azonban bűncselekmény hiányában elutasította a feljelentést.
3, Összehangolt ajánlatok, verseny hiánya
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem tartotta indokoltnak versenyfelügyeleti eljárás indítását az általunk bemutatott esettel kapcsolatban. Pedig a 82 milliárd forint értékű közbeszerzési eljárással, amit a Digitális Kormányzati Ügynökség írt ki, több komoly probléma is akadt. A GVH szerint azonban nincs itt semmi látnivaló. A döntésen nem lepődtünk meg, hiszen a GVH tíz év alatt mindössze 20 versenyfelügyeleti eljárást folytatott le közbeszerzési kartell témában, miközben csak tavaly 38 bejelentést/panaszt kaptak versenykorlátozó magatartásra vonatkozóan.
4, Öt céget kizártak Mészárosék elől
Figyelemre méltó körülmények között nyert el egy megbízást a ZÁÉV a fideszes elitképzőként számon tartott Mathias Corvinus Collegium Alapítványtól. A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó cég nettó 1,6 milliárdos ajánlatot adott, és ezzel ő lett a befutó. Csakhogy az eljárás során a másik tíz jelentkezőből ötöt kizártak főként arra hivatkozva, hogy aránytalanul alacsony árakat ajánlottak meg, míg a többi öt pályázó ajánlatát érdemben el sem bírálták – ők ugyanis drágábbak lettek volna, mint a ZÁÉV.
Az eljárás során négy ajánlattevő előzetes vitarendezési kérelmet nyújtott be – sőt, a STRABAG még a Közbeszerzési Döntőbizottságig is elment, de hiába. Vadai Ágnes parlamenti képviselő kérdést intézett az esettel kapcsolatban Polt Péterhez, aki feljelentésként értékelte azt és továbbította a hatóságnak. Az ügyben azonban nem indult nyomozás.
5, Pontosan megtippelték az árakat
Polt Péter feljelentésként értékelte Vadai Ágnes parlamenti képviselő egy másik kérdését is, így újabb cikkünk nyomán indulhatott (volna) eljárás gyanús közbeszerzési eljárások kapcsán. Ezúttal a GÉ-65 Mérnökiroda Kft. és Bereg Konstruktor Kft. által megnyert tenderek körülményeit vizsgálhatta volna a hatóság, annak ellenére, hogy egyszer már lezárták az ügyben a nyomozást. Lapunk ugyanis olyan új részleteket fedezett fel az esettel kapcsolatban, amely okot adhattak további vizsgálatra. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda viszont bűncselekmény hiányában elutasította a feljelentést.
Top5-nonyomozas2024
Katus Eszter
A címlapkép illusztráció (Átlátszó-montázs)