Paks II környezetvédelmi engedélyének visszavonását kérelmezte egy osztrák zöld szervezet
Jelentősen megváltoztak az engedélyezéskor fennálló feltételek, ilyenkor az illetékes környezetvédelmi hatóságnak felül kell vizsgálnia az engedélyt.

A GLOBAL 2000 osztrák környezetvédő szervezet fordult hivatalos beadvánnyal az illetékes magyar hatósághoz, a Baranya Vármegyei Kormányhivatalhoz. A magyarországi zöld civilek állítólag politikailag túl kockázatosnak tartották, hogy hasonló beadvánnyal éljenek.
„A Duna-hőmérséklete már most közelíti a termálvizét” – írja a GLOBAL 2000 közleményében – „Paks II üzembe helyezése pedig tovább súlyosbítaná a helyzetet”. A Duna túlmelegedése az egyik oka annak, amiért az osztrák szervezet Paks II környezetvédelmi engedélyének visszavonását sürgeti. Abban ugyanis nem számoltak a Duna hőmérsékletének olyan mértékű növekedésével, mint ami az engedély kiadása óta bekövetkezett.
A környezetvédelmi hatóságnak vissza kell vonnia az engedélyt, ha az engedélyezéskor fennálló feltételek lényegesen megváltoztak – így szól az engedély. Az Átlátszó korábbi cikkeiben részletesen körüljárta, hogy miért nem helytállóak már az engedély alapjául szolgáló dokumentáció adatai és megállapításai.
Lényeges változás például, hogy azóta a Paksi Atomerőmű üzemidejének ismételt meghosszabbítása mellett döntött az országgyűlés. Az eredeti tervek szerint csak néhány évig működött volna együtt a két atomerőmű, így azonban évtizedeken keresztül fog a Dunába ömleni a jelenlegi melegvíz-mennyiségnek több mint a kétszerese. Ugyanakkor már Paks II nélkül sem tudják tartani a 30 Celsius-fokos hőkorlátot Pakson.
Lényeges változás, hogy a klímaváltozással egyre fokozottabb a magas levegőmérsékletek és a kisvizes, aszályos időszakok együttes hatása. Paks II környezetvédelmi engedélyében még azzal számoltak, hogy a kis vízhozam (950 m³/s) és magas Duna-vízhőmérséklet (25,61 °C) együttes előfordulása nagyon valószínűtlen: százezerből egy évben várható. Azonban erre mindössze pár évvel később rácáfolt a valóság: 2018. augusztus 22-24. között napokon keresztül fennállt a 950 m³/s-nál alacsonyabb vízállás és a 25,61 °C feletti vízhőmérsékletek kombinációja. Ugyanez megismétlődött a 2022. augusztus 17-20. közötti időszakban is.
De nemcsak a körülmények jelentős változásakor kell visszavonni a környezetvédelmi engedélyt, hanem akkor is, ha öt éven belül nem kezdték meg a tevékenységet, illetve az ahhoz szükséges építési előkészítési munkákat. A környezetvédelmi engedély 2017. május 4-én vált jogerőssé, vagyis innentől számított az öt év. Ennek lejártáig azonban nem születtek meg a szükséges engedélyek, amelyek hivatalosan lehetővé tették volna az építkezés megkezdését.
Ilyenek például a vízjogi létesítési engedélyek, amelyekre elsősorban a hűtővízrendszerek, vízi létesítmények építése miatt van szükség. De a létesítési engedély is csak az öt éven túl, 2024 decemberében vált érvényessé.
A GLOBAL 2000 úgy véli, ha a Baranya Vármegyei Kormányhivatal esetleg el is utasítja a beadványukat, a nemzetközi Espoo-i egyezmény akkor is biztosít jogi lehetőségeket Paks II környezetvédelmi engedélyének felülvizsgálatára.
Fülöp Orsolya
Nyitókép: Markos Viktor (Átlátszó).