Tegyél érte Te is! – Ártalomcsökkentéssel egy füstmentes városért
A klímakrízis és az éghajlatváltozás az életünk megkerülhetetlen része. Az üvegházhatás és a felmelegedés már nem új fogalom, és nem … The post Tegyél érte Te is! – Ártalomcsökkentéssel egy füstmentes városért appeared first on csaladilap.hu.
A klímakrízis és az éghajlatváltozás az életünk megkerülhetetlen része. Az üvegházhatás és a felmelegedés már nem új fogalom, és nem is a jövő zenéje. A civil hatások miatt ez a helyzet csak fokozódik, hiszen a városban élve nemcsak a levegőt szennyezzük, hanem az állat- és növényvilágot egyaránt, valamint a talajt és a vizet is sokféle terhelésnek tesszük ki. Mindez persze azt is jelenti, hogy a döntés a mi kezünkben van: rajtunk áll, hogy megtaláljuk-e a városi jólétnek egy olyan formáját, ami mellett a város és a bolygó is élhető marad.

Az elmúlt nyarak Európa-szerte és Magyarországon is megmutatták: az éghajlatváltozás, a globális felmelegedés, a klímaválság nem a jövő, hanem nagyon is a mindennapjaink része – most történik, és mindannyiunkat érint. Égető kérdéssé vált, hogy tegyünk valamit a probléma megoldásáért, és a mindennapokban is küzdjünk a klímaváltozás fő okának tartott üvegházhatású gázok, elsősorban a szén-dioxid kibocsátásának csökkentéséért. A probléma a városban élve a legszembetűnőbb, hiszen a kényelmes városi életmódunkhoz számos olyan tevékenység kapcsolódik (közlekedés, logisztika, eltúlzott fogyasztási szokások), amelyek rendkívül magas károsanyag-kibocsátással járnak.
Pedig a megoldásában nemcsak hogy mindannyian érdekeltek vagyunk, de mindannyian tehetünk is érte nap mint nap. És mindez elérhetőbb, mint gondolnánk: ahogy fűtünk, hűtünk, közlekedünk, ahogyan az otthonainkat berendezzük és működtetjük, az mind kínál energiatakarékossági és egyben kibocsátáscsökkentési lehetőségeket. És ami egy-egy ember vagy egy-egy háztartás szintjén kilogrammokban, azaz a megtermelt szén-dioxid mennyiségének néhány (tíz)kilogrammos csökkenésében mérhető, az a városban élve több száz, országosan sok ezer, globálisan pedig sok millió tonnában, ami már közvetlenül átszámolható akár Celsius-fokokra is. A városban pedig másokkal összefogva, közösségi szinten is sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kibocsátás mértékét. Ma már számos olyan közösségi kezdeményezés van, amely lehetővé teszi, hogy ne csak az egyes tevékenységekhez, szolgáltatásokhoz kapcsolódó terheket osszuk meg, de a megosztással az azokkal járó károsanyag-kibocsátás mértékét is csökkentsük.
Hasonló a helyzet az égéssel és füsttel járó hagyományos dohánytermékekkel is. Sokan nem tudják, de a dohányzás nemcsak az egészségünkre rendkívül káros, hanem negatív környezeti hatása is számottevő. A cigarettafüst szintén tartalmaz szén-dioxidot, de emellett közel száz olyan egyéb égésterméket is, amelyek bizonyítottan ártalmasak a dohányzóra és a környezetére is. Az égés és füst nélkül működő alternatívák használatakor lényegesen kevesebb káros és potenciálisan káros anyag szabadul fel, mint a hagyományos dohánytermékek esetében. Hiteles, megbízható forrásból történő tájékozódással és a megfelelő alacsonyabb károsanyag-kibocsátással járó alternatívák kiválasztásával nagy lépéseket tehetünk az ártalomcsökkentés útján.
A társadalom minden szereplője, szakmai szervezetek, szabályozók, nagyvállalatok, háztartások és civilek sokasága keresi a felmelegedést okozó üvegházhatású gázok – mindenekelőtt a szén-dioxid – kibocsátásának csökkentési lehetőségeit, de a valódi megoldáshoz mindannyiunk közreműködésére szükség van! A hétköznapi emberi tevékenységek mindegyikéhez kapcsolódik szén-dioxid-kibocsátás, és mindegyiknek van alacsonyabb kibocsátással járó alternatívája. Hogy mi történik az éghajlattal és az életfeltételekkel, az jelentős mértékben a személyes döntéseinken, választásainkon múlik! Abban bízunk, hogy mindenki, akár apró változtatások révén is, de tevékenyen hozzájárulhat ehhez – hiszen az ártalmak csökkentésében és a változás elindításában minden lépés számít!

Kíváncsi vagy arra, hogy mekkora a szén-dioxid-kibocsátásod?
A füstmentes kalkulátor (www.fustmenteskalkulator.hu) segítségével egyszerűen kiszámíthatod személyes szén-dioxid-kibocsátásod, vagyis azt a CO2-mennyiséget (kilogrammban kifejezve), amelyet a különféle tevékenységeiddel és fogyasztásoddal a városban élve egy év alatt a környezetbe bocsátasz. Mivel a globális éghajlatváltozás elsődleges oka a légkör üvegházgáz- (elsősorban CO2-) koncentrációjának a civilizációs hatások általi növekedése, a kalkulátor azt is megmutatja, hogy személyes károsanyag-kibocsátásoddal mennyivel járulsz hozzá egy év alatt a földi légkörben lévő üvegházhatású gázok mennyiségének növekedéséhez, illetve mekkora kibocsátáscsökkenést tudsz elérni a szokásaid megváltoztatásával a városban élve.
Válaszd városlakóként a kisebb szén-dioxid-kibocsátással járót, a kevésbé ártalmasat!
Töltsd ki a tesztet, és tudj meg többet! www.dobjle100at.hu
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, amely a Philip Morris Magyarország Kft. hozzájárulásával készült.
Füstmentes kvíz
10 kérdés és válasz
Tesztelje tudását a dohányzás ártalmairól és a füstmentes életforma fontosságáról. Válassza ki a három válaszlehetőség közül a megfelelőt.
1. Kikre lehet ártalmas a dohányzás?
a. Csak a dohányzókra, hiszen ők szívják a füstöt.
b. A dohányosokra és a környezetükben élőkre egyaránt.
c. Senkire sem ártalmas.
2. A magyar lakosság hány százaléka dohányzik naponta?
a. 25,8 százalék
b. 17,8 százalék
c. 40,2 százalék
3. Mely országban a legmagasabb a cigaretta-fogyasztók aránya a népességben az EU-ban?
a. Magyarország
b. Bulgária
c. Németország
4. Mely országban a legalacsonyabb a dohányosok aránya a népességben az EU-ban?
a. Spanyolország
b. Svédország
c. Írország
5. Mennyi ember hal meg évente Magyarországon a dohányzáshoz köthető betegségek következményeként?
a. Körülbelül 5 ezer
b. Körülbelül 17 ezer
c. Körülbelül 28 ezer
6. Mely tényezők a dohányzással kapcsolatos megbetegedések elsődleges kiváltói?
a. Elsősorban a nikotin felelős a dohányzással kapcsolatos megbetegedésekért.
b. Az égés során keletkező füst és kátrány felelős elsősorban a dohányzással kapcsolatos megbetegedésekért.
c. A dohányzás önmagában nem okoz semmiféle megbetegedést.
7. Mennyi káros vagy potenciálisan káros vegyi anyag van a dohányfüstben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatala szerint?
a. 11
b. 38
c. 93
8. Milyen hatása van a nikotinnak a szervezetre?
a. A nikotin az elsődleges kiváltója a dohányzással kapcsolatos betegségek kialakulásának.
b. Kizárólag nyugtató hatása van.
c. Erős függőséget okozó anyag, ami többek között megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást is.
9. Mely állítás igaz a füstmentes technológiákra?
a. Égés és füst nélkül működnek, így alacsonyabb károsanyag-kitettséggel járnak. Vannak olyan égés nélkül működő füstmentes alternatívák, amelyek a cigarettánál akár 70-95%-kal kevesebb káros anyagot bocsátanak ki.
b. A füstmentes technológiák használatával gyakorlatilag ugyanazt az eredményt érhetjük el, mintha egyáltalán nem használnánk nikotin- és dohány tartalmú termékeket.
c. Ezek a technológiák nem tartalmaznak sem dohányt, sem nikotint.
10. Kinek jelenthet alternatívát a füstmentes technológiák használata?
a. Azoknak a felnőtt dohányzóknak, akik le akarnak szokni
b. Azoknak a felnőtt dohányzóknak, akik az ismert egészségügyi kockázatok ellenére is folytatják a dohányzást
c. Akik már unják a hagyományos dohánytermékeket, és valami változatosságra vágynak
11. Mit tehetnek a dohányzással kapcsolatos ártalmak csökkentéséért azok, akik az ismert egészségügyi kockázatok ellenére is folytatják a dohányzást?
a. Fogyasszanak több folyadékot.
b. Hiteles forrásból tájékozódhatnak az ártalomcsökkentésről.
c. Nem tehetnek semmit.
12. Hogyan csökkenthetjük a dohányzás ártalmait a leghatékonyabban?
a. Mértékkel fogyasztjuk a különböző dohánytermékeket
b. Alacsonyabb nikotintartalmú terméket választunk
c. Ha el sem kezdjük a dohányzást vagy, ha már dohányzunk, akkor mielőbb leszokunk róla.
13. Hogyan lehet a leginkább minimalizálni az egészségügyi kockázatot?
a. Hosszú távon csak a nikotin- és dohány tartalmú termékek végleges elhagyásával csökkenthetőek 100%-ban a dohányzás ártalmai.
b. Füstmentes alternatívára váltani.
c. Ritkábban rágyújtani.
A helyes megoldás: 1./B, 2./A, 3./B, 4./B, 5./C, 6./B, 7./C, 8./C, 9./A, 10./B, 11./B, 12./C, 13./A.
A füstmentes kvíz társadalmi célú reklám, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
The post Tegyél érte Te is! – Ártalomcsökkentéssel egy füstmentes városért appeared first on csaladilap.hu.