Több tucatnyian megsérültek Stockholmban, miután tüntetők megrohamozták az eritreai kulturális fesztivált

Az eritreai kormány ellenfelei támadták meg a rendszert támogatók által szervezett fesztivált. „Nem ésszerű, hogy Svédország ilyen módon belekeveredjen más országok belpolitikai konfliktusaiba” - mondta a svéd igazságügyi miniszter.

Több tucatnyian megsérültek Stockholmban, miután tüntetők megrohamozták az eritreai kulturális fesztivált

Több mint 50 ember megsérült és több tucatnyit őrizetbe vettek Stockholmban, miután az eritreai kormány ellenfelei megrohamoztak egy, a rendszert támogatók által szervezett kulturális fesztivált, írja a Guardian.

„Egy másik nyilvános gyűlés is volt a fesztivál helyszínének közelében, amin erőszakos zavargás tört ki” – írta a rendőrség, hozzátéve, hogy mintegy száz embert vettek őrizetbe és hogy vizsgálatot indítottak erőszakos zavargás, gyújtogatás, valamint a rendőrség és a mentőszolgálatok munkájának akadályozása miatt.

A hatóságok azt is közölték, hogy legalább 52 ember szorult orvosi ellátásra a helyszínen vagy a helyi klinikákon és kórházakban. Este 7 óráig 15 embert szállítottak kórházba, nyolc embert súlyos, hetet pedig könnyebb sérülésekkel.

Svédországban több tízezer eritreai felmenőkkel rendelkező ember él. Az eritreai kulturális örökségnek szentelt fesztivált az 1990-es évek óta rendezik meg. A svéd médiában bírálják az afrikai ország kormányának promóciós eszközeként tekintenek rá. „Ez nem egy fesztivál, itt gyűlöletbeszédre tanítják a gyerekeiket” – mondta Michael Kobrab tüntető a TV4 svéd televíziónak.

Emberi jogi csoportok a világ egyik legelnyomóbb országaként jellemzik Eritreát, Isaias Afwerki elnök soha nem tartott választásokat, és emberek milliói menekültek el az országból, például a kényszersorozás ellen. A fesztivál egyik résztvevője, Emanuel Asmalash is megszólalt a TV4-nek, és azzal vádolta a tüntetőket, hogy Etiópiából érkezett terroristák.

Gunnar Strömmer svéd igazságügyi miniszter a TT svéd hírügynökségnek adott írásbeli nyilatkozatában kijelentette, „nem ésszerű, hogy Svédország ilyen módon belekeveredjen más országok belpolitikai konfliktusaiba”.