A KSH szerint a dunai árvíz miatt csökkent szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom

Az árvíz által biztosan nem érintett Somogyban 29 százalékkal csökkent a kiskereskedelem, míg a Duna-parti Budapesten 1,2 százalékkal nőtt.

A KSH szerint a dunai árvíz miatt csökkent szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom

Éves alapon többet vásároltunk szeptemberben, augusztushoz képest viszont kevesebbet költöttünk a boltokban — derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legújabb adataiból. Megyékre lebontva feltűnőek a különbségek: tavalyhoz viszonyítva a legtöbbet a budapesti forgalom növekedett, és a veszprémi csökkent a leginkább. A KSH a dunai árvízzel magyarázza a csökkenést, az azonban legjobban a Dunától távoli területeken jelentkezett, például Somogyban.

Az előző évhez képest szeptemberben 1,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Ezen belül az élelmiszerforgalom 1,5 százalékkal, a nem élelmiszer-kereskedelem 5,7 százalékkal növekedett, viszont az üzemanyag-eladás 5 százalékkal csökkent.

Rosszabb a helyzet, ha a havi adatokat nézzük, ugyanis

augusztushoz képest a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 1,4 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom,

amit a KSH részben az árvízhelyzetnek tulajdonít.

A korrigált adatokat nézve az előző évhez képest megugrottak az eladások a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben (11 százalék), a gyógyszer-, gyógyászati termék- és illatszerüzletekben (6,7 százalék), a bútor- és műszakicikk-üzletekben (3,9 százalék), továbbá az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (1 százalék) is javultak az eredmények. Jelentősen fellendült még a csomagküldő és internetes kiskereskedelem, több mint 11 százalékkal. Ezzel szemben a használtcikk-üzletekben 0,2 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben viszont 1,7 százalékkal csökkent forgalom, melyeken belül a könyvesboltok és újságárusok forgalma esett vissza leginkább, méghozzá 7,3 százalékot.

Az előző hónaphoz képest viszont az egyes üzlettípusok rosszabbul teljesítettek, mint egy évvel ezelőtthöz képest. Mind közül az élelmiszerjellegű vegyesboltokat érintette a leginkább a csökkenés, ezekben augusztushoz képest közel 5 százalékos volt a visszaesés szeptemberben.

 

Összességében a szeptemberi országos kiskereskedelmi forgalom 1568 milliárd forintot ért el, melynek 49 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százalékát a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százalékát pedig a benzinkutakon költöttük el.

Ez augusztushoz képest 6 százalékos visszaesést jelentett, az elmúlt 12 év átlagos forgalmánál pedig 1,1 százalékkal volt kevesebb.

 

Megyékre lebontva –amikről a KSH csak nyers adatokat tett közzé – az látható, hogy tavaly szeptemberhez képest a legtöbbet a budapesti forgalom növekedett 3,6 százalékkal, utána következik szorosan 3,4 százalékkal Hajdú-Bihar, leghátul pedig Veszprém kullog egy 2,5 százalékos csökkenéssel.

2024 augusztusához képest viszont egyedül csak Budapesten volt növekedés szeptemberben a korrigálatlan adatok szerint, míg az összes többi megyében csökkenés volt tapasztalható.

 

Megyei szinten az árvíz hatását és a gazdaság valódi alakulását akkor lehetne megfelelően látni, ha elérhetők lennének a korrigált, naptárhatástól megtisztított adatok is. Korrigálatlan adatokra alapozva ugyanis az látszik, hogy például

az árvíz által biztosan nem érintett Somogyban 29 százalékkal csökkent a kiskereskedelem, míg a Duna-parti Budapesten 1,2 százalékkal nőtt.

Sőt, a korrigálatlan megyei adatok alapján a főváros volt az egyetlen, ahol a forgalom emelkedett, mindenhol máshol csökkent, és nem is kicsit. Somogy, Veszprém és Zala megyékben valószínűleg a balatoni nyári szezon vége miatt esett vissza jelentősen a kiskereskedelmi forgalom szeptemberben augusztushoz képest, mint ahogyan az minden korábbi évben is tapasztalható volt.

 

Kiss Soma – Szabó Krisztián

Címlapkép: Vásárlók nézik a húsokat egy boltban (fotó: Átlátszó)

Source