Az oroszországi ukrán hadműveletről és a Szabadság-szobor keresztjéről beszélgetett az Átlátszó munkatársa a Klubrádióban

A Hetes Stúdió 2024. augusztus 17-i adásában Szénási Sándor Bolgár Györggyel, Szele Tamás külpolitikai újságíróval, valamint Zubor Zalánnal, az Átlátszó újságírójával beszélte meg a hét legfontosabb hazai és nemzetközi eseményeit.

Az oroszországi ukrán hadműveletről és a Szabadság-szobor keresztjéről beszélgetett az Átlátszó munkatársa a Klubrádióban

A Hetes Stúdió 2024. augusztus 17-i adásában Szénási Sándor Bolgár Györggyel, Szele Tamás külpolitikai újságíróval, valamint Zubor Zalánnal, az Átlátszó újságírójával beszélte meg a hét legfontosabb hazai és nemzetközi eseményeit. Téma volt a műsorban az ukránok kurszki offenzívája, az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantása és az Gellért-hegy átalakítása is.

A műsor ideje alatt az immár csak az interneten hallgatható Klubrádió szerverei túlterheléses támadás alatt álltak, így az élő adást sokan nem tudták követni. Az adásban szóba került az ukrán hadsereg betörése Oroszország Kurksz régiójába, és az is, hogy német és amerikai sajtóértesülések szerint az ukrán titkosszolgálat állhatott az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantása mögött.

A kurszki betöréssel kapcsolatban Szele Tamás megjegyezte, hogy az ukránok gyors előretöréséhez az oroszországi korrupció is hozzájárult: a kurszki régióban az orosz hatóságok utasítást és pénzt kaptak védművek megépítésére, de valójában nagyon kevés védmű épült meg. Hozzátette azt is, hogy a hadműveletet valószínűleg Ukrajna nyugati támogatói is segítették hírszerzési információkkal.

Zubor Zalán szerint az ukrán hadművelet egyik célja az lehet, hogy megakadályozza, hogy az elmúlt hónapokban támadásokat folytató orosz hadsereg „műveleti szünetet” tudjon tartani, fel tudjon töltekezni felszerelésből és élőerőből. Putyinnak két rossz közül kell választania: vagy kimerült erőkkel próbálja kiszorítani az ukránokat, tovább amortizálva haderejét,

vagy műveleti szünetet tart, amivel garantálja, hogy Oroszország egy része hónapokig ukrán megszállás alatt marad.

Az Északi Áramlat felrobbantásával kapcsolatban elhangzott az adásban, hogy a Wall Street Journal most publikált értesülése nem újdonság, korábban ugyanaz a magyarázat megjelent a Spiegel egy cikkében. Az amerikai lapnak most egy új forrás igazolta, hogy ukrán akcióról volt szó – bár a robbantás nem valami hónapokon át tervezgetett összeesküvés, hanem állítólag katonák egy kis csoportjának hirtelen jött ötletének eredménye volt, amire végül az utóbb menesztett főparancsnok, Valerj Zaluzsnyij Zelenszkij elnök utasítása ellenére adott zöld utat.

Érdekesség, hogy az orosz vezetés hazugságnak nevezte az ukrán akció történetét, ők azt a magyarázatot igyekeznek terjeszteni, hogy a vezetéket az amerikaiak robbantották fel.

 

A beszélgetésben szóba került a Gellért-hegyi Szabadság-szoborra tervezett kereszt is, ami Bolgár György szerint az Orbán-kormány üzenete, ami az ország gondolkodásának átalakítására irányuló szándékot jelképezi. Szele Tamás arra az ellentmondásra hívta fel a figyelmet, ami a kormány keresztény elkötelezettsége és a szintén általa támogatott „türk testvériség” között látható, ezt illusztrálja a 444 Kurultájról szóló riportja is, az eseményen ugyanis a résztvevők keresztényellenes kijelentéseket tettek.

Zubor Zalán szerint a kereszt ügye tipikus példája annak, hogy az Orbán-kormány szimbolikus akciókkal tematizálja a közbeszédet, elterelve a figyelmet szakpolitikai kudarcokról. Szerinte ehhez nagy segítséget nyújtanak azok az ellenzékiek, akik most aláírásgyűjtést indítottak a kereszt ellen.

Source