Így változik a nyugdíjkorhatár nők esetében

Az a nő jogosult az öregségi nyugdíjkorhatár előtti nyugdíjra, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik és ebből legalább 32 évet keresőtevékenységgel szerzett.   A kedvezményre jogosultak nyugdíjának összegét az általános szabályok szerint számítják ki, vagyis a nyugdíjszámítás során már minden szolgálati időt figyelembe kell venni. A nyugdíj csökkentés nélkül jár, a feltételnek eleget tevő […] The post Így változik a nyugdíjkorhatár nők esetében appeared first on Tudasfaja.com.

Így változik a nyugdíjkorhatár nők esetében

Az a nő jogosult az öregségi nyugdíjkorhatár előtti nyugdíjra, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik és ebből legalább 32 évet keresőtevékenységgel szerzett.

 

A kedvezményre jogosultak nyugdíjának összegét az általános szabályok szerint számítják ki, vagyis a nyugdíjszámítás során már minden szolgálati időt figyelembe kell venni.

A nyugdíj csökkentés nélkül jár, a feltételnek eleget tevő jogosultak a hatályos nyugdíjmegállapítási szabályok szerinti teljes összegű öregségi nyugdíjat kapnak.

Jogosultsági időnek minősül:

– a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint

– a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.



2012. január 1-je óta öregségi nyugdíjat csak a nyugdíjkorhatár betöltésétől lehet igénybe venni. Ez alól a rendelkezés alól csak a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátása képez kivételt, amely életkorra tekintet nélkül öregségi teljes nyugdíjat jelent a negyven év jogosultsági idő megléte esetén – olvashatjuk az ado.hu szakportál blogbejegyzésében.

A gyakran ismételt kérdések között rendszeresen felmerülnek kérdések nem csak a „nők 40” jogosultsági szabályaival kapcsolatban, hanem ennek a nyugellátásnak az összegére nézve is.

Az már szinte közismert, hogy ehhez a kedvezményes nyugellátáshoz szükséges jogosultsági idő nem azonos a szolgálati idő fogalommal, mert néhány szolgálati időnek minősülő időtartam ehhez a nyugdíjhoz nem vehető figyelembe jogosultsági időként.



Igy például az 1998. január 1-je előtti felsőfokú nappali tagozatos tanulmányok ideje, a megállapodás kötéssel szerzett szolgálati idő, vagy a munkanélküli ellátás, álláskeresési ellátás időtartama nem ismerhető el jogosultsági időként.

Ha a hölgy 2022-ben igényli a „nők 40” nyugellátást, mert ebben az évben szerzi meg az ehhez szükséges negyven év jogosultsági időt, vagy azt már korábban megszerezte, de a nyugdíj igénybevétele mellett csak ebben az évben dönt, az ellátás összege az idei évben érvényes valorizációs szorzószámok alkalmazásával kerül kiszámításra.

A valorizációs szorzószámokkal történik a korábbi évek kereseteinek „szintre hozása” a nyugdíjazást megelőző év kereseti szintjéhez, mely szorzószámok igen nagy mértékben tudják befolyásolni a nyugdíj összegét.

Ami még nem történik meg egy 2022-ben kezdődő nyugdíj megállapításnál: a nyugdíj évenkénti rendszeres emelése először majd csak 2023-ban lesz esedékes, és a tizenharmadik havi nyugdíj is először majd csak 2023-ban jár a hölgynek, mert ezek a juttatások azt a személyt illetik meg, aki az előző év legalább egy napján, és a tárgyév január hónapjában is nyugdíjban részesült.



A „ nők 40” kedvezményes nyugellátása mellett ugyanúgy, időbeli és összegbeli korlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni, mint a korhatár betöltésétől igénybe vehető öregségi nyugdíj mellett.

The post Így változik a nyugdíjkorhatár nők esetében appeared first on Tudasfaja.com.