Kamu víztározók és vízzabáló akkuüzemek – Bodnár Zsuzsa a Greenfo podcastjában

Az adás itt újra meghallgatható.

Kamu víztározók és vízzabáló akkuüzemek – Bodnár Zsuzsa a Greenfo podcastjában

Aktuális környezetvédelmi problémákról beszélgetett a Greenfo.hu legutóbbi, Zöld hírháttér című podcastjában kollégánk, Bodnár Zsuzsa. A műsorban téma volt többek közt a megkésett balatoni »Vízparti Terv«, a Homokhátságon vizet soha nem látott víztározók ügye, s az a rendelet is, mely szerint az iparügyi miniszter fogja kijelölni az akkuhulladék-feldolgozók helyszínét.   

A Greenfo október 12-i podcastjában munkatársunk Sarkadi Péter szerkesztővel és Báthory Róbert újságíróval, a Szabad Európa főmunkatársával beszélgetett.

A műsorban szó esett arról, hogy bár az Építési és Közlekedési Minisztérium szerint a balatoni »Vízparti Terv« célja egy olyan szabályozás megalkotása, amely a vízparti területek közhasználatát, az épített és természeti örökség megtartását szolgálja, a civilek szerint a jelenlegi tervezet a befektetők és nem a Balaton érdekeit védi. A Szabad Európa videójában minderről polgármesterek és civilek mondják el a véleményüket. 

Téma volt az adásban az is, hogy a nyári aszályt követő hatalmas áradás megmutatta a klímaváltozás okozta veszélyeket. A problémák hatékony megoldási lehetőségeit tárgyalta az a vízügyi konferencia, melyre a Civil EU-elnökség rendezvényei közt került sor. 

Magyarországon azonban a vízhiány kezelését is mutyizásra használják fel egyesek: Mórahalom vezetői félmillió eurónyi uniós forrást használtak fel egy vizet soha nem látott víztározó létesítésére. A mórahalmi önkormányzat ráadásul beperelte a mutyiról beszámoló Szabad Európát és a Greenfo hírportált – ám a pert az önkormányzat elvesztette, és a bíróság a médiumoknak adott igazat. 

A műsor résztvevői beszéltek arról is, hogy újabb környezetszennyező és vízzabáló akkuipari beruházásokat tervez a kormány. Ráadásul arról is rendelkeztek, hogy az új feldolgozó-üzemek helyszínét Nagy Márton iparügyi miniszter fogja kijelölni. A rendelettel – ami ellen a Greenpeace is tiltakozik – vélhetően azokat a lakossági tiltakozásokat akarják megelőzni, amikre számos példa volt a közelmúltban.  

Source