Senkinek nem kellett a börtönőrök rehabilitációs központja 1,5 milliárd forintért
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő január elején hirdette meg eladásra a gyógyfürdő melletti hatalmas ingatlant Igalon, de nem licitált rá senki az árverésen.
Igalon, a gyógyfürdő mellett található a Büntetés-végrehajtás üdülője, ahol a börtönőrök gyógykezelését, rehabilitációját és továbbképzését végzik. Január elején az állam el akarta árverezni a hatalmas telken álló épületkomplexumot, de senki nem licitált rá a 1,5 milliárd forintos kikiáltási áron. Valószínűleg kicsit később újra meghirdetik majd némileg olcsóbban, ahogy az több ingatlan árverezésénél is történt.
Somogy megyében, a Kaposvári járásban, a Balatontól 30-40 perces autóútra található Igal. A település alig 1400 lakosával a megye és az egész Dél-Dunántúl legkisebb városa, 1964 óta működő gyógyfürdője azonban mozgásszervi, izületi, keringési, nőgyógyászati és urulógiai panaszokon is segít, ezért nagyon népszerű a környéken.
Az igali gyógyfürdő mellett található a börtönőrök üdülője, ahol a büntetésvégrehajtási dolgozók egészségmegőrző és gyógykezelése, fizikai rehabilitációja és szellemi felfrissülése, valamint továbbképzése történik. De vélhetően már nem sokáig, mert az állam el akarja adni az ingatlant.
December 20-án az Mfor írta meg, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) több más ingatlan mellett árverésen hirdette meg „a börtönőrök stresszoldó szállodáját”.
A kikiáltási ár 1,478 milliárd forint volt, a licitlépcső pedig 2 millió forint. Mindössze néhány napig, 2025. január 2. reggeltől január 6. estig lehetett rá licitálni.
A licitnapló szerint azonban senki nem tett rá ajánlatot, így egyelőre még az államé. A korábbi ingatlanárverési tapasztalatok szerint kicsit később újra meghirdeti majd az MNV, csak egy kicsit olcsóbban. Pedig a közel 1,5 milliárd forintos ár is kedvezőnek tűnt érte: a telek területe 13.711 négyzetméter, amin van
- egy kétezer nm-es, háromszintes (+ alagsor) szálloda 22 szobával, 4 apartmannal, 100 fős étteremmel és 100 fős konferenciateremmel, valamint mozgásszervei rehabilitációs részleggel,
- egy 154 négyzetméteres vendégház,
- egy 154 nm-es irodaház,
- úszómedence, gyerekpancsoló, jakuzzi, finnszauna,
- továbbá raktárak, műhely, garázsok és kazánház összesen közel 400 nm-en.
Az MNV hirdetménye szerint az épületek összes hasznos alapterülete 2.754 négyzetméter, tehát
az 1,48 milliárdos kikiáltási ár 537 ezer forintos négyzetméterárat jelent.
Ez meglehetősen olcsó, még Somogy megyében is: az MNV az igali BvOP-központot az ingatlan.com-ra is feltette, az oldal pedig a hirdetés alján jelezte, hogy a környékbeli hasonló ingatlanok négyzetméterenkénti átlagára 741 ezer forint. Az 537 ezer Ft/nm ennek csupán 72,5 százaléka.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) honlapján részletes információk vannak arról, hogy mennyi mindenre használják az ingatlant a börtönőrök egészségének megőrzése érdekében. A BvOP egy színes fotókkal gazdagon illusztrált kiadványban is bemutatja az általa rekreációs központnak hívott létesítményt, amely nagyon kedvező árakkal várja a büntetés-végrehajtásban dolgozókat és családtagjaikat.
Az MNV árverési hirdetményében is szerepelt, hogy „az Ingatlan jelenleg a BvOP vagyonkezelésében és a Bv. Szervezet Oktatási Továbbképzési és Rehabilitációs Központ használatában áll”. Azt azonban egyértelművé tették, hogy ez nem marad így:
„a használati jogviszony a vagyonkezelői jogviszony felmondási idejének lejártáig áll fenn”.
Vagyis az ingatlan eladásakor vélhetően felmondja majd az állam a BvOP-val kötött szerződést, és onnantól már nem használhatják a börtönőrök az ingatlant. Arról azonban nincs szó sehol, hogy ezzel végleg megszűnik a BvOP-dolgozók rehabilitációja, vagy majd kapnak egy másik helyet. A szállodát egyébként az alábbi videó alapján 2021-ben újították fel, és a felvételek szerint piaci szállodaként is megállná a helyét.
Kastélyt és nyaralókat is elárverez az állam
A január elejei sikertelen árverés után az MNV valószínűleg újra licitre bocsátja majd az igali BvOP-ingatlant, maximum egy kicsit olcsóbban a mostani 1,48 milliárd forintos kikiáltási árnál. Legalábbis ez szokott történni a hasonló esetekben.
2024. október elején például a G7 írta meg a Vagyonkezelő árverési listája alapján, hogy az állam Tihany utolsó beépítetlen telkét is el akarja adni. A Tihanyi-félsziget déli részén található, Kenderföldek nevezetű településrészen fekvő, egykor üdülőként működő, közel 40 ezer négyzetméter nagyságú területet akkor 5,23 milliárd forint kikiáltási áron kínálták megvételre. Azonban senki nem licitált rá, ezért decemberben újra meghirdették ugyanennyiért. Mivel akkor sem kellett senkinek, január 20-tól ismét lehet majd rá licitálni, a kikiáltási ára azonban már csak 4,18 milliárd forint, vagyis
bő 1 milliárddal olcsóbbért kínálja az MNV.
Most a meghirdetett, hamarosan kezdődő MNV-árverések között ugyan az igali ingatlan még nem szerepel, de azért így is vannak érdekes tételek. A legdrágább a volt Központi Zálogház épülete, amelyet 6,5 milliárd forintos kikiáltási áron kínálnak megvételre. Ennek eladója azonban nem az állam, hanem a református egyház, amely 2017 végén ingyen kapta meg az épületet az államtól – ami pár hónappal korábban vette meg a kastélyszerű ferencvárosi ingatlant.
De tihanyi telek és a volt zálogház mellett rengeteg lakóház/lakás, továbbá sok beépítetlen terület, valamint több balatoni nyaraló (Balatonalmádi, Balatonföldvár, Fonyód, Szántód) és egy kastély is szerepel a hamarosan induló árverések listáján.
A Baranya megyei Sellyén található, műemlék Draskovich-kastélyra január 23-27. között lehet licitálni, a kikiáltási ára 313 millió forint.
Ez már egy jelentősen csökkentett érték, december közepén ugyanis még 469,5 millióért kínálta eladásra az ingatlant a Vagyonkezelő. A közel háromezer négyzetméteres kastélyt a Batthyány család építette barokk stílusban az 1700-as évek közepén, amjd nászajándékként került a Draskovich család tulajdonába. Az épületben sokáig kollégium működött, de már jó ideje üresen áll.
A kastélyt körülvevő 7,65 hektáros park 1965 óta természetvédelmi terület, és arborétumként működik az önkormányzat üzemeltetésében. Az MNV hirdetményében szerepel is, hogy a kastély csak a parkon keresztül közelíthető meg közterületről, ezért a leendő vevőnek javasolják, hogy egyeztessen erről a sellyei önkormányzattal.
Segíts nekünk megtervezni az évet, töltsd ki ezt a rövid és anonim kérdőívet!
Erdélyi Katalin
Címlapkép: A BvOP rekreációs központja Igalon (fotó: Google Utcakép)