Szeged 60 millióért sajátítaná ki a BYD-nak a volt tehenészetet, ami a bank szerint legalább 400 milliót ér
Videóriportunkban a Szegedfish Kft. jogi képviselője elmondta, hogy többször próbáltak az önkormányzattal egyezkedni, de nem hallgatták meg őket.
Nem tárgyal a tulajdonossal sem a szegedi önkormányzat, sem az általa megbízott ügyvédi iroda – ezt állította az Átlátszónak ifj. Ollé György. A Szegedfish Kft. jogi képviselője azt mutatta be portálunknak, hogy 14 hektáros területük a hitelező bank szerint is legalább 400 milliót ér, de Szeged alig 60 milliót adna érte, ezzel pedig kisemmizik őket. Videóriport a BYD-gyár miatti újabb kisajátításról.
Gőzerővel dolgoznak a munkagépek, épül a kínai BYD-gyár Szeged határában. A tőkeerős, sajtóhírek szerint már világelső elektromosautó-gyárnak Szeged adja el a földeket, miután megszerezte őket kisajátítással.
A BYD-ről, a több tízmilliárdos állami segítséggel épülő kínai gyárról több cikket is írtunk már. A szegedi önkormányzat január végén szerződött a BYD-vel, mintegy 300 hektárra, hogy a város mellett épüljön meg a kínai autógyár. A kisajátított szántók tulajdonosai kikérték a szerződést, amiből kiderül, hogy az önkormányzat 17-szer többet kap a földekért, mint amennyit a gazdáknak fizet, a Pick volt területeit viszont beszerzési ár alatt adhatja tovább a város a gyárnak.
Ahogy korábban bemutattuk, a Pick Zrt. földjeiért 72 millió forintos hektáronkénti árat fizetett a város, de a szántókért mindössze 3-4 milliót kínál. Ezt a gazdák nem fogadják el, mivel több értékbecslésről kimondta a bíróság, hogy „a megelőző eljárásban kirendelt szakértő szakvéleményét kizárólag olyan értékadatokra alapította, amelyek felhasználása szakértői törvénybe ütközik”.
A szegedi önkormányzat most az egykori Állami Gazdaság tehenészetét sajátítja ki, ami a haltermelő Szegedfish Kft. tulajdona. A cég szerint a város olyan alacsony árat fizetne nekik, amiből még az a hitel sem jönne ki, amit erre a területre évekkel korábban bejegyeztek.
A cég ügyvédje arról beszélt az Átlátszónak a videóban, hogy
- a 14 hektáros területért kevesebb mint 60 millió forintot fizetne nekik a város,
- közérdekre hivatkoznak a kisajátításnál, de nekik a mai napig nem mondták meg, mi ez a közérdek,
- többször próbáltak az önkormányzattal egyezkedni, de nem hallgatták meg őket,
- a területet több bank is felbecsülte, mert oda jelzálogot jegyeztek be, ami többszöröse a kisajátítási értéknek.
A földhivatali bejegyzés szerint 402 millió forintos hitel van a földön, vagyis a bank szerint legalább ennyit ér a terület. Megkérdeztük a BYD-t, hogy mindenhol kisajátítással jutnak-e területhez, Szegeden miért választották ezt az utat, és miért nem a tulajdonosokkal tárgyaltak.
A cég a földvásárlásokkal kapcsolatban azt írta, hogy „a BYD piaci alapon, a szegedi önkormányzattól vásárolta meg a területet a beruházásához. Szeged többségében adás-vételi szerződéssel, részben pedig kisajátítás keretében vásárolta meg az ingatlanokat, szintén minden esetben piaci alapú, szakértői értékbecslés alapján”.
Szöveg: Segesvári Csaba – Videó: Pápai Gergely
Címlapkép: Légifelvétel a Szegedfish Kft. területéről, háttérben az épülő BYD-gyár